Za ústavné zmeny v Rusku hlasovalo všetkých 432 poslancov

Za ústavné zmeny v Rusku hlasovalo všetkých 432 poslancov
Zdroj foto: SITA/AP
Poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, v prvom z troch čítaní jednomyseľne podporili navrhované zmeny a doplnenia ústavy Ruskej federácie, ktoré vo svojom nedávnom prejave predostrel prezident Vladimir Putin. Návrhy odsúhlasilo všetkých 432 poslancov Štátnej dumy. Hlasovaniu predchádzala debata trvajúca necelé dve hodiny.

"Bola to silná ukážka jednoty," povedal o hlasovaní predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin. Dodal, že druhé čítanie by sa malo uskutočniť 11. februára. AFP v tejto súvislosti pripomína, že pri schvaľovaní zákonov v Rusku je často považované za kľúčové práve druhé čítanie.

Líder Komunistickej strany Ruskej federácie Gennadij Ziuganov avizoval, že hoci jeho strana dodatky v prvom čítaní podporila, v druhom ich plánuje pripomienkovať. Navrhované zmeny a doplnenia ustanovujú okrem iného prednosť ruského práva pred medzinárodným, posilňujú úlohu Štátnej rady v ústave, sprísňujú požiadavky na kandidátov na funkciu prezidenta a rozširujú právomoci ústavného súdu.

O osude pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov sa rozhodne na základe "ľudového hlasovania". Jeho dátum je stále neznámy, ale podľa ruských médií sa môže uskutočniť v apríli.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá