Nemáte inú možnosť, ako súhlasiť s dohodou, odkázal Trump EÚ

Nemáte inú možnosť, ako súhlasiť s dohodou, odkázal Trump EÚ
Zdroj foto: SITA/AP
Európska únia nemá inú možnosť, ako rokovať s USA o novej obchodnej dohode. Uviedol to americký prezident Donald Trump pre televíziu CNBC.

Trump sa v utorok 21. januára stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vo Švajčiarsku. Americký prezident pre CNBC označil tieto rokovania za „vynikajúce“. Počas aktuálnych obchodných rokovaní s Úniou pohrozil, že zavedie clá na európske autá v snahe čeliť silným lídrom EÚ. Von der Leyenovej vraj povedal, že ak obe strany nedosiahnu obchodnú dohodu, bude musieť „konať“, a to vo forme „veľmi vysokých ciel na ich autá a iné veci“.

Trump pre CNBC ďalej povedal, že Európa je „veľmi ťažko zvládnuteľná“ a „využila“ Spojené štáty, ale podľa neho blok teraz nemá inú možnosť, ako uzavrieť s ním dohodu. „Mnoho rokov sme mali obrovský deficit (v obchode) s Európou, viac ako 150 miliárd USD (134,95 miliardy eur),“ vyhlásil a dodal, že by bol veľmi prekvapený, keby musel zaviesť clá.

Podľa úradu amerického obchodného zástupcu v roku 2018 vykázali USA deficit v obchode s tovarom a službami s EÚ na úrovni 109 miliárd USD. A podľa údajov amerického ministerstva obchodu vývoz tovaru a služieb z USA do EÚ podporil v roku 2015 približne 2,6 milióna pracovných miest v Spojených štátoch.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá