Rybaničovi zrušili trest za prezeranie Kaliňákových účtov

Aktualizované:
Najvyšší súd zrušil trojročný podmienečný trest, ktorý dostal bývalý poslanecký asistent Filip Rybanič za to, že si ako zamestnanec banky prezeral účty niekdajšieho ministra Roberta Kaliňáka. Rybanič tak uspel s mimoriadnym dovolaním. Prípad sa tak vracia späť na krajský súd.

Bývalý zamestnanec banky

Najvyšší súd v utorok na svojom zasadnutí vyhovel dovolaniu Filipa Rybaniča právoplatne odsúdeného na trojročný podmienečný trest. Kauza bývalého zamestnanca banky sa vracia na odvolací Krajský súd v Bratislave.

„Kočnerovci mi chceli zničiť život. Našťastie sa im to nepodarilo. Nepoľavíme dovtedy, kým z tejto krajiny nedostaneme všetkých kočnerovcov a všetky Gorily," povedal na tlačovej konferencii v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR Rybanič. Volebný líder Demokratickej strany Jozef Rajtár doplnil, že týmto rozhodnutím prerazili prvú bariéru na ceste k spravodlivosti.

"Senát Najvyššieho súdu SR, na podklade dovolania obvineného Filipa R., zrušil rozhodnutie KS v Bratislave a vec mu vrátil na ďalšie konanie a rozhodnutie. NS SR zistil, že dovolanie obvineného vo vzťahu k namietanej okolnosti spočívajúcej v úprave skutku krajským súdom je opodstatnené, pretože ňou KS porušil zákaz zmeny k horšiemu. Navyše, v dôsledku takéhoto postupu krajského súdu došlo následne aj k nesprávnemu právnemu posúdeniu skutku," objasnila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Išlo o neverejné zasadnutie s verejným vyhlásením rozhodnutia.

Dovolanie napadlo na NS SR 3. októbra minulého roku. Rybanič ho podal na Okresný súd Bratislava V koncom leta prostredníctvom obhajcu Mareka Paru. Následne ho OS zaslal na Krajskú prokuratúru v Nitre, ktorá Rybaničov prípad dozorovala. Potom bolo súdu doručené vyjadrenie KP v Nitre, ktoré OS Bratislava V zaslal obhajcovi. Po vykázaní doručenia nižší súd trestný spis spolu s dovolaním predložil na NS SR.

Kaliňákovi sa nemusel ospravedlniť

Senát KS koncom júna úplne nepotvrdil rozsudok OS Bratislava V, ktorý Rybaniča v septembri 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. OS Bratislava V mu vtedy vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Podľa odvolacieho krajského súdu sa Rybanič dopustil protiprávneho správania, spáchal zločin, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám.

KS nariadil vypracovať Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo. Na rozdiel od pôvodného verdiktu sa však nemusel Rybanič ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá