Stúpenci držania zbraní protestovali, nepáčia sa im nové opatrenia

Tisíce stúpencov nosenia zbraní vyšli do ulíc amerického Richmondu. Guvernér štátu Virginia Ralph Northam pre obavy z násilností vyhlásil mimoriadny stav. Tie sa ale nakoniec nenaplnili. Protest bol pokojný a mal prísny policajný dohľad.

Tisícky ľudí sa zišli v pondelok v Richmonde, hlavnom meste amerického štátu Virgínia, na každoročnej demonštrácii na podporu práva držať a nosiť strelné zbrane. Tento rok bola demonštrácia oveľa početnejšia, ako v minulosti, keďže demokrati ovládli vo Virgínii obe komory parlamentu a pripravujú zákony s cieľom obmedziť počet nákupov strelných zbraní za mesiac či zaviesť prísnejšie previerky pri ich nákupe.

Demokratický guvernér Ralph Northam vyhlásil v obavách pred krajne pravicovými skupinami mimoriadny stav, ale demonštrácia bola pokojná. Podľa úradov sa jej zúčastnilo odhadom 22.000 ľudí, z ktorých niektorí boli ozbrojení. Polícia zadržala iba jednu 21-ročnú ženu. Tá si ani viacnásobnom upozornení, že masky nie sú povolené, nechcela dať dole šatku, ktorá jej zakrývala tvár.

Medzi účastníkmi boli oddaní priaznivci republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa. Niektorí niesli transparenty s nápisom "Boh, zbrane, Trump". Šéf Bieleho domu zhromaždenie podporil a na Twitteri napísal, že nikdy nedopustí, "aby prestal byť chránený druhý dodatok" ústavy, ktorý garantuje Američanom právo na držanie zbraní.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá