Zverejnili decembrové čísla nezamestnanosti, klesá pomalšie

Zverejnili decembrové čísla nezamestnanosti, klesá pomalšie
Zdroj foto: SITA/Jakub Julény (ilustračná fotografia)
V decembri minulého roka dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 4,92 %. Medzimesačne sa nezmenila, medziročne klesla o 0,12 percentuálneho bodu. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

Výraznejšie klesla v dvoch krajoch

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie v decembri 2019 dosiahol 135.517 osôb. Medzimesačne, v porovnaní s novembrom 2019, vzrástol o 10 osôb, medziročne klesol o 2681 osôb, čo je o 1,94 % menej. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov dosiahla vlani v decembri 6,01 %. Medzimesačne sa nezmenila, medziročne klesla o 0,18 p. b. Stav celkového počtu UoZ v decembri 2019 dosiahol 165.455 osôb. Medzimesačne sa znížil o 107 osôb, medziročne klesol o 4347 osôb, čo je 2,56 % menej.

V decembri minulého roka bol v štyroch krajoch zaznamenaný medzimesačný pokles nezamestnanosti. Najvýraznejší bol v Banskobystrickom a Prešovskom kraji. V štyroch krajoch bol zaznamenaný medzimesačný nárast nezamestnanosti. Z regionálneho pohľadu najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj. Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer (4,92 %) zaznamenal ešte Banskobystrický kraj so 6,69 % a Košický kraj so 7,57 %.

Na okresnej úrovni bol v decembri 2019 v 41 okresoch dosiahnutý medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti, v 34 okresoch bol zaznamenaný nárast, v štyroch okresoch sa nezamestnanosť nezmenila. Ku koncu decembra minulého roka úrady práce evidovali 92.316 voľných pracovných miest. V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo pokles o 5467 miest. Najviac voľných miest bolo v Bratislavskom kraji, a to 27.085, najmenej, 5157, ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Pokles nezamestnanosti sa zmierňuje

Podľa analytikov Národnej banky Slovenska bolo tempo poklesu nezamestnanosti vo štvrtom štvrťroku, ako aj celkovo za rok 2019 miernejšie ako v predošlých rokoch. "Výrazné spomalenie výkonnosti priemyslu obmedzuje potenciál ďalšieho poklesu miery nezamestnanosti na najbližšie obdobie," konštatujú analytici NBS vo svojom najnovšom komentári.

Výrazné spomalenie rastu zamestnanosti a ekonomickej aktivity možno pozorovať najmä v odvetví priemyslu. To sa podľa analytikov v krátkodobom horizonte môže čiastočne prelievať aj do ostatných odvetví. "Očakávania rastu zamestnanosti sa počas minulého roka výrazne zmiernili a potenciál ďalšieho poklesu miery nezamestnanosti je tak oslabený," dodali analytici NBS.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá