V Líbyi zastavili vývoz ropy, Haftarove sily zablokovali prístavy

18.1.2020 20:22

Sily lojálne veliteľovi Líbyjskej národnej armády Chalífovi Haftarovi zablokovali vývoz ropy z hlavných prístavov v krajine. Stalo sa tak deň pred berlínskou medzinárodnou konferenciou o riešení líbyjského konfliktu.

V Líbyi zastavili vývoz ropy, Haftarove sily zablokovali prístavy
Foto: SITA/AP (ilu)

Podľa agentúry AFP bolo zablokovanie prístavov, a teda ochromenie hlavného zdroja príjmov krajiny, protestom proti rozhodnutiu Turecka vyslať do Líbye vojakov na podporu Haftarovho rivala Fájiza Sarrádža, predsedu medzinárodne uznanej vlády.

Medzinárodná konferencia o riešení líbyjskej krízy sa uskutoční 19. januára v nemeckom hlavnom meste. Do Berlína dostali pozvanie aj Sarrádž a Haftar. Organizátori nevylučujú, že obaja zostanú počas hlavných rokovaní vo svojich hoteloch. Berlín navrhuje, aby sa obaja líbyjskí činitelia zúčastnili na rozprave o danom dokumente až po tom, ako zvyšní účastníci summitu schvália finálnu verziu daného komuniké.

Účasť Haftara ani Sarrádža na summite v Berlíne nebola spočiatku plánovaná, ale Nemecko zmenilo svoje rozhodnutie po tom, ako "Rusko a ďalší hráči na tom trvali", uviedol týždenník Der Spiegel. Sarrádžovu vládu v líbyjskej metropole Tripolis uznáva OSN. Haftar proti nej bojuje a podporuje konkurenčnú vládu sídliacu v Tobruku na východe krajiny. V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporila aj vojenská aliancia NATO. Povstanie v rámci tzv. arabskej jari viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího i k jeho smrti.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok