Dať Amazóniu ťažobným firmám? Genocída, reagujú domorodí lídri

Prísľub brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara sprístupniť Amazóniu ťažobným spoločnostiam sa rovná "genocíde", vyhlásili v piatok tamojší domorodí lídri na stretnutí, na ktorom sa postavili proti environmentálnej politike vlády.

Predbežné údaje zozbierané brazílskym Národným inštitútom vesmírneho výskumu ukazujú, že odlesňovanie Amazónie vlani stúplo o 85 percent v porovnaní s rokom 2018.

Stovky kmeňových náčelníkov sa zišli tento týždeň v dedine Pairacu situovanej hlboko v Amazonskom dažďovom pralese, kde sa dohodli na vytvorení spoločného frontu proti Bolsonarovým zámerom. Od jeho nástupu k moci pred rokom sa odlesňovanie tejto džungľovej oblasti takmer zdvojnásobilo, uvádza tlačová agentúra AFP.

"Naším cieľom je spojiť svoje sily a verejne odsúdiť fakt, že prebieha genocídna, etnocídna a ekocídna politika brazílskej vlády. Neakceptujeme ťažbu, drevorubačov, ilegálnych rybárov alebo vodné elektrárne v našej zemi. Staviame sa proti všetkému, čo ničí prales," uviedla skupina vo vyhlásení spísanom na záver stretnutia.

Domorodí vodcovia tiež tvrdia, že "vyhrážky a nenávistné prejavy vlády" vyvolali násilie namierené proti amazonským komunitám. Požadujú preto potrestanie tých, ktorí stoja za vraždami domorodých predstaviteľov - len za minulý rok ich bolo zavraždených najmenej osem. Šéf kmeňových zástupcov Raoni Metuktire vo štvrtok vyhlásil, že osobne pocestuje do hlavného mesta Brazília, kde hodlá Kongresu predložiť požiadavky, ktoré odzneli na stretnutí domorodých lídrov. "Chcem sa opýtať Bolsonara, prečo tak škaredo rozpráva o pôvodných obyvateľoch,"uviedol 89-ročný náčelník kmeňa Kaiapov.

Predbežné údaje zozbierané brazílskym Národným inštitútom vesmírneho výskumu (INPE) ukazujú, že odlesňovanie Amazónie vlani stúplo o 85 percent v porovnaní s rokom 2018.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá