Neprijmú vlastných utečencov? Zastavme im pomoc, hovorí premiér

Neprijmú vlastných utečencov? Zastavme im pomoc, hovorí premiér
Zdroj foto: SITA/AP
Krajinám, z ktorých pochádzajú nelegálni migranti a nie sú ochotné ich vziať naspäť z členských štátov Európskej únie, by malo byť pozastavené alebo obmedzené poskytovanie medzinárodnej a rozvojovej pomoci.

Uviedol to predseda vlády Peter Pellegrini na spoločnom stretnutí premiérov krajín Visegrádskej štvorky a Rakúska v Prahe. Premiéri Peter Pellegrini, Andrej Babiš, Viktor Orbán, Mateusz Morawiecki a rakúsky kancelár Sebastian Kurz diskutovali o energetike, ochrane životného prostredia a budúcnosti únie.

V krajinách EÚ sa podľa Pellegriniho stále nachádzajú desaťtisíce migrantov, ktorí by sa podľa platných predpisov mali vrátiť naspäť do krajín ich pôvodu. „Na to potrebujeme súčinnosť týchto krajín a pokiaľ ju nevieme vymôcť dohodami, mali by sme si pomôcť opatreniami a reštrikciami v oblasti medzinárodnej a rozvojovej pomoci," dodal premiér a ocenil jednotný postoj piatich premiérov v otázke migrácie.

Premiéri V4 a rakúsky kancelár diskutovali aj o energetike a ochrane životného prostredia, spoločne riešili aj budúcnosť a zabezpečenie konkurencieschopnosti únie. Podľa slovenského premiéra je potreba výraznejšej deregulácie EÚ, aby sa nestalo, že sa zastaví vo svojom rozvoji na polceste. „Únia prestala byť akcieschopná a zamotala sa do vlastnej samoregulácie," dodal Pellegrini. Ten zároveň privítal návrh maďarského premiéra Viktora Orbána, aby sa na konferencii o budúcnosti EÚ zúčastnili aj krajiny západného Balkánu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá