V Turecku po troch rokoch znovu povolili prístup k Wikipédii

V Turecku po troch rokoch znovu povolili prístup k Wikipédii
Zdroj foto: SITA/AP (ilustračné foto)
Súd v tureckom hlavnom meste Ankara v stredu po takmer troch rokoch zrušil blokovanie internetovej encyklopédie Wikipédia.

Turecko bolo jedinou krajinou na svete okrem Číny, ktorá úplne zablokovala prístup ku všetkým jazykovým verziám Wikipédie. Ten platil v Turecku od 29. apríla 2017. Turecký ústavný súd už v decembri rozhodol, že zákaz prístupu na Wikipédiu zo strany tamojšej vlády je porušením slobody slova a nariadil okamžité zrušenie tohto zákazu. Sudca v stredu svoje rozhodnutie zaslal tamojšiemu úradu pre informačné a komunikačné technológie, ktorý má podniknúť ďalšie kroky, napísala agentúra Anadolu.

Podľa Ankary viaceré heslá na Wikipédii obsahovali tvrdenia, že turecká vláda bola zapletená do ropného obchodu s džihádistickou organizáciou Islamský štát, pričom Turecko obviňovali z podpory IS a ďalších teroristických skupín. Po tom, ako Wikipédia odmietla tento obsah odstrániť — odvolávajúc sa na svoj odpor proti cenzúre — Ankara vyhlásila, že Wikipédia je súčasťou kampane zameranej na pošpinenie dobrého mena krajiny.

Ľudskoprávne skupiny pravidelne kritizujú porušovanie slobody prejavu v Turecku počas vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Dochádza k tomu najmä od roku 2016, keď sa odohral neúspešný pokus o štátny prevrat, po ktorom nasledovali rozsiahle zásahy voči kritikom vlády.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá