Rokovania považujú za úspech, požiadavky autodopravcov prešli

Rokovania považujú za úspech, požiadavky autodopravcov prešli
Zdroj foto: SITA/Peter Rusko
Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia oceňuje riešenie zníženia dane z motorových vozidiel a zliav zo sadzieb mýta. Pondelkové rokovanie na ministerstve financií aj s premiérom Petrom Pellegrinim a zástupcami Únie autodopravcov Slovenska považuje združenie za úspešné.

Dohodli sa na dvoch požiadavkách

Cestní dopravcovia podľa prezidenta Česmadu Pavla Jančoviča dlhé roky prešľapovali na mieste. Priblížil, že dopravcovia mali tri požiadavky, a to zníženie dane z motorových vozidiel, zrušenie zdaňovania vreckového pri pracovných cestách a zavedenie výrazných zliav zo sadzieb mýta od prvého kilometra spätne. Dve z týchto troch požiadaviek už považuje za dohodnuté. "Už dnes máme dohodnuté stretnutie na ministerstve financií a veríme, že sa nám podarí niektorý z komunikovaných variantov presadiť," dodal.

Zatiaľ sa však podľa neho nenašlo riešenie pri požiadavke zrušenia zdaňovania vreckového. "Tým, že sa na januárovej schôdzi neotvorí zákon o dani z príjmov, tak sa nedá aktuálne v Národnej rade SR pripomienkovať zrušenie zdaňovania vreckového pri pracovných cestách," ozrejmil Jančovič s tým, že požiadavkou Česmadu bolo kompenzovať v súčasnosti legislatívne nerealizovateľné zrušenie zdaňovania vreckového formou zmeny sadzieb cestovných náhrad pre Českú republiku a Slovensko. Ministri financií a práce boli podľa jeho slov poverení tým, aby sa zaoberali touto problematikou a predložili návrh riešenia.

Sľuby od premiéra

Pellegrini podľa združenia prisľúbil vytvorenie spoločnej pracovnej skupiny zloženej zo všetkých zástupcov dotknutých ministerstiev a dopravcov s cieľom zaoberať sa potrebami a požiadavkami dopravcov a tie priamo predkladať kompetentným ministrom, aby sa zabránilo ignorovaniu problémov cestných dopravcov v budúcnosti. Česmad očakáva, že táto pracovná skupina bude funkčná bez ohľadu na politické zloženie vlády. Česmad a UNAS by zároveň mali mať zastúpenie v pracovnej skupine zameranej na prípravu nového mýtneho tendra na ministerstve dopravy.

Česmad súčasne vyslovil poďakovanie za spoluprácu pri vyjednávaniach a tiež rešpekt zástupcom UNAS za konštruktívny prístup smerujúci k výslednej dohode. Súčasný prísľub vlády je podľa združenia pozitívnym príkladom spolupráce a výsledkom spoločného úsilia v tandeme Česmad a UNAS.

V pondelok 13. januára prijal premiér zástupcov Česmadu a UNAS spoločne s ministrom financií Ladislavom Kamenickým, ministrom dopravy Árpádom Érsekom, ministerkou vnútra Denisou Sakovou, ministrom práce Jánom Richterom a policajným prezidentom Milanom Lučanským. Vláda pripraví návrh zníženia sadzby cestnej dane tak, aby sa zvýšila konkurencieschopnosť slovenských autodopravcov v rámci V4. Premiér to uviedol po pondelkovom stretnutí. Vláda má ambíciu schváliť legislatívu ešte v tomto volebnom období.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá