Kamionisti uvoľnili cesty a priechody, reagujú na výzvu premiéra

Aktualizované:
Autodopravcovia uvoľnili všetky blokované úseky ciest vrátane hraničných priechodov. V reakcii na výzvu premiéra Petra Pellegriniho to uviedol zástupca Únie autodopravcov Slovenska Stanislav Skala. Premiér o štrajku kamionistov rokoval s ministrami a šéfom polície a odkázal protestujúcim, že s nimi bude rokovať, až keď nebudú blokovať cesty v krajine.

Autodopravcovia blokovali hraničné priechody pre nákladnú dopravu. V tejto forme protestu chceli vytrvať do splnenia svojich dvoch požiadaviek, a to na zníženie dane z motorových vozidiel o 50 percent a pozastavenie výberu mýta. Štrajk Únie autodopravcov Slovenska trvá siedmy deň, od utorka 7. januára. Premiér predtým opakovane žiadal autodopravcov, aby odišli z ciest a prišli rokovať.

Ustúpili a chcú k rokovaciemu stolu

"Podmienka je splnená, kolegovia uvoľnili prejazd kamiónov a v tejto chvíli čakáme pozvanie od pána premiéra a príslušných ministrov, aby sme si mohli navrhované požiadavky prebrať za rokovacím stolom," povedal prezident Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič. Skala uviedol, že rokovanie s premiérom by sa mohlo uskutočniť ešte v pondelok. Predseda vlády totiž uviedol, že do hodiny po uvoľnení hraničných priechodov sú spolu s ministrami ochotní rokovať s autodopravcami. 

Pellegrini sa pre štrajk autodopravcov stretol s ministrami a prezidentom polície. Pripomenul, že neštrajkujú všetci a ocenil postoj organizácie ČESMAD, ktorá požiadala o upokojenie situácie. Sadzby dane za motorové vozidlá sa podľa Pellegeriniho niekoľko rokov nemenili a teda nejde o aktuálny problém. Štrajk tesne pred voľbami nepovažuje za náhodu, je však ochotný rokovať.

Sú oblasti, o ktorých sa dá rokovať

Ako uviedol Pellegrini, vláda je s predstaviteľmi autodopravcov ochotná rokovať "do hodiny" od sprejazdnenia hraničných priechodov a všetkých úsekov ciest. Zdôraznil, že sú oblasti, o ktorých sa dá rokovať, avšak na vec sa treba pozrieť komplexne. Podotkol však, že nedovolí, aby si niekto bral za rukojemníkov občanov Slovenska. Pellegrini považuje požiadavku Únie autodopravcov Slovenska na vypnutie mýtneho systému a pozastavenie výberu mýta za absolútne scestnú a neprijateľnú. Zároveň vylúčil rokovanie o tejto požiadavke štrajkujúcich autodopravcov, blokujúcich hraničné priechody.

Za možné označil rokovanie o iných požiadavkách autodopravcov, napríklad o zľavách z mýtnych sadzieb či o zrušení zdaňovania vreckového pri pracovných cestách vodičov. Vláda je podľa premiéra ochotná rokovať so zástupcami autodopravcov, vrátane UNAS, v prípade, ak budú hraničné priechody opäť voľne prejazdné a cestná premávka bude opäť plynulá. Predseda vlády o tom informoval po stretnutí s ministrami dopravy a výstavby, financií, hospodárstva a ministerkou vnútra.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá