Tínedžerke Judite hrozí za vraždu kamaráta najvyšší možný trest

Tínedžerke Judite hrozí za vraždu kamaráta najvyšší možný trest
Zdroj foto: TASR/Erika Ďurčová
Po necelých ôsmich mesiacoch od zadržania políciou sa pred sudkyňu Okresného súdu v Žiline postavila 17-ročná Judita K., ktorá je obžalovaná z brutálnej vraždy svojho kamaráta a spolužiaka Tomáša. Podľa obžaloby ho mala dobodať 16. mája 2019 popoludní v byte na žilinskom sídlisku Vlčince. Judite hrozí 15-ročný trest odňatia slobody, čo je najvyššia trestná sadzba, akú je možné mladistvému páchateľovi trestného činu na Slovensku uložiť.

Desiatky bodno-rezných poranení

Polícia po Tomášovej smrti krátko pracovala s verziou, že útočiť mal falošný odpočtár elektriny. Záchranárom túto verziu ponúkala samotná Judita. O tri dni neskôr však práve ju obvinili z brutálnej vraždy a od 23. mája minulého roka je vo vyšetrovacej väzbe v nemocnici pre odsúdených a obvinených v Trenčíne. Všetky jej pokusy o prepustenie či nahradenie väzby dohľadom mediačného a probačného úradníka súdy zamietli.

Žilinská krajská prokuratúra podala obžalobu 13. novembra, podľa nej mala Judita svojmu kamarátovi spôsobiť najmenej 49 bodno-rezných poranení na rôznych častiach tela. Jeden z dvoch nožov našli policajti u Judity v detskej izbe. Podľa obžaloby došlo pri útoku k opakovanému zasiahnutiu vnútorných orgánov chlapca.

Požiadala o pojednávanie bez verejnosti

V úvode hlavného pojednávania na Okresnom súde v Žiline trojčlenný senát posudzoval žiadosť obžalovanej o vylúčenie verejnosti. Tá zdôvodňovala svoju žiadosť tým, že vzhľadom na závažnosť situácie potrebuje mať pri svojej výpovedi maximálny pokoj. S vylúčením verejnosti z dokazovacej časti hlavného pojednávania sa stotožnil aj prokurátor, keďže vypočutí majú byť mladiství svedkovia, ktorých výpovede by mohli byť ovplyvnené médiami.

„Súd po začatí hlavného pojednávania na návrh obžaloby, ktorý bol doručený 8. januára, vylúčil verejnosť na celé hlavné pojednávanie. Proti tomuto uzneseniu nie je prípustný opravný prostriedok,“ priblížila hovorkyňa Krajského súdu v Žiline Lenka Belavá.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá