Vážny kybernetický útok v Rakúsku. Cieľom bol rezort zahraničia

Vážny kybernetický útok v Rakúsku. Cieľom bol rezort zahraničia
Zdroj foto: ČTK (ilustračné foto)
Počítačové systémy rakúskeho ministerstva zahraničných vecí sa stali terčom "závažného" kybernetického útoku. Ten sa podarilo rýchlo odhaliť a boli podniknuté technické protiopatrenia, oznámil rezort v sobotu neskoro večer.

Hovorca ministerstva Peter Guschelbauer pre agentúru APA dodal, že "útok ešte prebieha", pričom vzhľadom na jeho rozsah a charakter sa predpokladá, že zodpovednosť nesie "štátny aktér". V minulosti boli terčom podobných útokov viaceré európske krajiny. "Napriek všetkým intenzívnym bezpečnostným opatreniam neexistuje voči kybernetickým útokom 100-percentná ochrana. Štátne ochranné mechanizmy na to určené sú aktívne na všetkých úrovniach," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Hackerské útoky nie sú z medzinárodného hľadiska už nijako zriedkavé. V nedávnej minulosti boli ich cieľom aj štátne inštitúcie a firmy v niektorých európskych krajinách. Podľa expertov ich čiastočne umožňuje nedbanlivosť, ako napríklad rovnaké heslá pre rôzne služby či používanie nezabezpečených služieb. Často sú však aj citlivé počítačové siete nedostatočne chránené.

V septembri hlásila pred parlamentnými voľbami Rakúska ľudová strana (ÖVP) "veľmi cielený hackerský útok" na svoju centrálu. Podľa strany získali hackeri 27. júla prístup k systémom ÖVP a do konca augusta z nich stiahli 1,3 terabajtov dát. Už pred voľbami v roku 2017 bola stránka ÖVP po hackerskom útoku na istý čas neprístupná. Rok predtým boli terčom počítačových útokov v Rakúsku webové stránky parlamentu a rôznych ministerstiev.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá