Silvestrovská šou v Šanghaji očarila svet. Nafilmovali ju vopred

Silvestrovská šou v Šanghaji očarila svet. Nafilmovali ju vopred
Zdroj foto: Reprofoto Youtube.com
Veľkolepá svetelná šou v čínskom meste Šanghaj, vytvorená dvoma tisíckami dronov na oblohe pri príchode roka 2020, sa v skutočnosti na Nový rok nekonala, ako sa ukázalo.

Zábery boli zo skúšky

Pozoruhodná šou 2000 dronov, lietajúcich nad Šanghajom v rôznych útvaroch podobných ohňostroju, zaujala médiá po celom svete. Avšak ľudia, ktorí na Silvestra oslavovali a vonku vítali príchod nového roka, tvrdia, že nič nevideli. Firma Yihang Bailu, ktorá mala šou na starosti, stanici BBC potvrdila, že zábery odvysielané po celom svete pochádzali v skutočnosti zo skúšky tejto šou 28. decembra. Zábery pôsobivej hry svetiel poskytli svetovým médiám čínske štátne médiá, dodala BBC.

Na záberoch bolo vidieť 2000 dronov, ako vzlietli na oblohu nad šanghajskou štvrťou Pchu-tung, potom vytvorili rôzne obrazce ako pri tradičnom ohňostroji, postavu bežiaceho muža a nakoniec "napísali" na oblohe číslicu 2020 a čínske písmená. Video prevzali svetové médiá a vo všeobecnosti ho chválili ako futuristickú a málo znečisťujúcu náhradu za ohňostroj.

Diváci boli šokovaní

Miestny spravodajský portál v angličtine Shanghaiist však napísal, že ľudia, ktorí stáli na nábreží The Bund oproti štvrti Pchu-tung, podľa svojich slov "nevideli na nočnej oblohe nič. Žiadne drony. Nič také""Šokovalo ma to, veď je to stopercentná čínska falošná správa. Boli sme minulú noc vonku, aby sme sledovali šou, ktorá sa nikdy neudiala," napísal na Twitteri Patrick Cox.

Podľa portálu Shanghaiist bolo 29. decembra zverejnené jedno video, ktoré zrejme zachytávalo presne tú istú šou. BBC sa skontaktovala s firmou Yihang Bailu zodpovednou za šou a jej manažér pre styk s médiami priznal, že šou bola nafilmovaná už 28. decembra. Niektorí ľudia sa postavili na obranu tohto postupu, podľa nich to bol zodpovedný krok, lebo zabránil prípadným zraneniam alebo preľudneniu oblasti. Šanghaj obmedzil novoročné podujatia po davovej panike z roku 2014, keď v tlačenici zahynulo takmer 40 ľudí, pripomenula stanica BBC.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá