Otepľovanie je reálne. Merkelová sa chce vložiť do záchrany Zeme

Nemci by mali byť odvážni a sebaistí v čase, keď ich krajina vstupuje do nového desaťročia, ktoré so sebou prináša výzvy vyžadujúce si čerstvé nápady. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to uviedla vo svojom novoročnom príhovore.

"Dvadsiate roky môžu byť dobré roky. Prekvapme sa opäť raz tým, čo dokážeme," povedala šéfka spolkovej vlády, pôsobiaca vo funkcii už 14 rokov. "Na to potrebujeme viac než kedykoľvek predtým odvahu myslieť po novom, silu opustiť vychodené cesty, pripravenosť trúfnuť si na niečo nové a odhodlanie konať rýchlejšie v presvedčení, že nezvyčajné sa môže podariť - a musí sa podariť, ak má byť pre generáciu dnes mladých ľudí a ich potomkov ešte možné, aby sa im na tejto Zemi dobre žilo."

Merkelová zdôraznila potrebu zastaviť zmenu klímy, hoci, ako poznamenala, vo veku 65 rokov už nemôže pocítiť najdramatickejšie následky otepľovania planéty v prípade, že svet nebude urýchlene konať. "Otepľovanie našej Zeme je skutočné. Je hrozivé. Krízy vznikajúce z tohto otepľovania sú spôsobené ľuďmi. Takže musíme urobiť všetko v ľudských silách, aby sme túto výzvu pre ľudstvo zvládli. Ešte stále je to možné," konštatovala kancelárka a dodala, že vkladá "všetku energiu" do úsilia, aby Nemecko splnilo svoju úlohu po "ekologickej, ekonomickej a sociálnej" stránke.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá