Zima je aj v Indii, namerali najchladnejší deň za 119 rokov

Zima je aj v Indii, namerali najchladnejší deň za 119 rokov
Zdroj foto: SITA/AP
V indickej metropole Naí Dillí zaznamenali najchladnejší decembrový deň za posledných 119 rokov. Maximálna teplota tam dosiahla len 9,4 stupňa Celzia. Severnú časť Indie zasiahla v posledných dňoch vlna mimoriadne chladného počasia sprevádzaná hustou hmlou, ktorá spôsobila veľké problémy v doprave a výrazne zhoršila kvalitu ovzdušia.

Najvyššia denná teplota v Naí Dillí počas decembra sa zvyčajne pohybuje okolo 20 stupňov Celzia. Medzinárodné letisko v indickom hlavnom meste hlásilo v dôsledku hmly minimálne 500 zmeškaných a osem zrušených letov. Meškania nabrali aj desiatky prímestských vlakov.

Veľké problémy vznikli aj v cestnej doprave, keďže na niektorých miestach bola až nulová viditeľnosť. Pri jednej z nehôd zahynulo šesť ľudí vrátane dvoch detí, keď auto v hustej hmle zišlo do vodného kanála na predmestí Naí Dillí. Extrémne poveternostné podmienky zavinili aj zhoešenie kvality ovzdušia v indickej metropole a susednom štáte Harijána. Na viacerých školách v oblasti preto v utorok zrušili vyučovanie.

Studenú vlnu pociťujú od polovice decembra aj ďalšie indické štáty, ako Pandžáb, Uttarpradéš a Radžastan. Tamojšie úrady preto zabezpečujú núdzové ubytovanie, prikrývky a drevo na kúrenie pre veľké množstvo ľudí bez domova.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá