Z odvolaného arcibiskupa Bezáka je výpomocný duchovný

Aktualizované:
Z odvolaného arcibiskupa Bezáka je výpomocný duchovný
Zdroj foto: SITA
Odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák už nie je zamestnancom Trnavskej arcidiecézy, od 1. augusta pracuje ako výpomocný duchovný v Banskobystrickej diecéze v Radvani, kde už v minulosti pôsobil.

Informáciu potvrdila hovorkyňa biskupského úradu v Banskej Bystrici Zuzana Juhaniaková. Bezáka za výpomocného duchovného v Radvani ustanovil administrátor Banskobystrickej diecézy Marián Bublinec. Bublinca o to požiadal viceprovinciál redemptoristov Václav Hypius.

Bezák je členom rehole redemptoristov a v rokoch 1993 až 2005 bol viceprovinciálom rímskokatolíckej viceprovincie Redemptoristov na Slovensku. "Banskobystrická diecéza taktiež akceptovala rozhodnutie viceprovinciála redemptoristov poskytnúť priestor na sabatický rok pre Mons. Bezáka v súlade s kánonickým právom," doplnila Juhaniaková. Sabatický rok znamená obdobie oddychu, zmenu bežnej činnosti. V praxi to znamená, že hoci je Bezák výpomocným duchovným a Banskobystrická diecéza ho platí, v skutočnosti sa nemusí venovať pastorácii, ale iným činnostiam. 

Hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík zdôrazňuje, že Bezákovi v Trnave žiadnu formálnu výpoveď nedali ani ho nevyhodili. Bezák podľa Kolenčíka musel arcidiecézu opustiť z rozhodnutia Svätej stolice, podľa ktorého sa Bezák po odvolaní z úradu arcibiskupa nesmie zdržiavať v Trnavskej arcidiecéze. Ako dodal Kolenčík, do odchodu nenútil odvolaného arcibiskupa ani apoštolský administrátor Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch. "Pán apoštolský administrátor mu nechal potrebný čas, aby sa mohol v pokoji odsťahovať, aby naplnil to rozhodnutie Svätej stolice," uzavrel hovorca. 

Redemptorista Bezák už v minulosti v banskobystrickej Radvani pracoval. Vo funkcii správcu farnosti tam pôsobil predtým, než ho pápež Benedikt XVI. v apríli 2009 vymenoval za arcibiskupa. Svätý Otec odvolal Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy 2. júla. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá