Teplé počasie je preč, ortuť teplomera klesla aj pod -15

Teplé počasie je preč, ortuť teplomera klesla aj pod -15
Zdroj foto: SITA/Marek Mrviš (ilu)
V pondelok ráno v Oraviciach v okrese Tvrdošín namerali meteorológovia mínus 15,2 stupňa Celzia. V nedeľu v Hurbanove po 17 dňoch opäť mrzlo. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na sociálnej sieti.

"V studenom vzduchu sa počas minulej noci na viacerých miestach Slovenska vytvorili dobré radiačné podmienky na pokles teploty," uviedlo SHMÚ. Poukazujú tiež na to, že na väčšine územia výrazne zoslabol vietor a veľkú časť noci bolo vyjasnené. V severnej polovici územia bol na viacerých miestach aj v nižších polohách sneh. Z meteorologických staníc s nadmorskou výškou do 1000 metrov bolo najchladnejšie v Oraviciach. Teplota tu klesla na mínus 15,2 stupňa Celzia.

"Naopak, výrazne slabší mráz bol vo Východoslovenskej nížine. Somotor v okrese Trebišov mal najnižšiu teplotu mínus 3,4 stupňa Celzia. Počas celej noci tu fúkal mierny až čerstvý severný vietor, ktorý zabránil výraznejšiemu poklesu teploty," povedali meteorológovia.

SHMÚ poukazuje, že teplota v Hurbanove bola v tohtoročnom decembri viac ako polovicu mesiaca nad nulou. V nedeľu však medzi treťou a štvrtou hodinou ráno klesla teplota po 17 dňoch pod bod mrazu. "Je dosť nezvyčajné, aby počas decembra po dobu viac ako dva týždne bez prerušenia bola kdekoľvek na Slovensku teplota vzduchu neustále nad nulou," hovoria meteorológovia. Pripomínajú, že podobná situácia bola v Hurbanove aj v decembri 1993 a 1960.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá