Zažil Kinga aj Krvavú nedeľu. Ikonický obhajca práv má rakovinu

Zažil Kinga aj Krvavú nedeľu. Ikonický obhajca práv má rakovinu
Zdroj foto: SITA/AP
Ikonický obhajca občianskych práv a člen Snemovne reprezentantov USA John Lewis oznámil, že mu diagnostikovali rakovinu pankreasu v štvrtom štádiu.

Sedemdesiatdeväťročný kongresman za Demokratickú stranu vo vyhlásení uviedol, že rakovinu mu objavili po "pravidelnej lekárskej prehliadke", podstúpi však liečbu a v Snemovni reprezentantov bude naďalej zastupovať štát Georgia. "Takmer celý svoj život som za niečo bojoval - za slobodu, rovnosť, základné ľudské práva. Nikdy som však nečelil boju, akému čelím dnes," povedal.

John Lewis sa desaťročia angažuje v boji za občianske práva. V roku 1963 v centre Washingtonu pochodoval spolu s legendárnym bojovníkom za občianske práva Martinom Lutherom Kingom. Lewis taktiež v roku 1965 viedol prelomový pochod za ľudské práva, ktorý sa v dôsledku útoku na demonštrantov stal známy ako "Krvavá nedeľa".

Členom Kongresu sa stal v roku 1987. Lewis patril do skupiny demokratických kongresmanov, ktorí sa nezúčastnili na inaugurácii amerického prezidenta Donalda Trumpa v januári 2017.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá