Mužovi, ktorý môže dostať Kočnera, neschválili dohodu o vine

Aktualizované:
Špecializovaný trestný súd neschválil dohodu o vine a treste v prípade Zoltána Andruskóa. Ten je obvinený zo sprostredkovania vraždy novinára Jána Kuciaka, ale od začiatku spolupracoval s políciou a prokurátor mu navrhol mimoriadne znížený, 10-ročný trest. Andruskó by totiž mohol pomôcť odsúdiť Mariana Kočnera. Súd sa však s trestom nestotožnil, spravodlivejších sa mu zdá 15 rokov.

Kto je kto v prípade Kuciak:

Údajný objednávateľ vraždy: Marian Kočner
Údajná objednávateľka, sprostredkovateľka a Kočnerova "volavka": Alena Zsuzsová
Údajný sprostredkovateľ, ktorý spolupracuje s políciou a uzatvoril dohodu o vine a treste: Zoltán Andruskó
Bývalý vyšetrovateľ, o ktorom sa pôvodne písalo ako o strelcovi: Tomáš Szabó
Údajný pomocník a šofér a bývalý vojak. Mal sa priznať, že strieľal: Miroslav Marček 

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zabili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, podal prokurátor obžalobu na Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Miroslava Marčeka aj Tomáša Szabóa.

Prokurátor navrhol desaťročný trest

Novinári tentoraz nemohli v pojednávacej miestnosti fotografovať ani natáčať. Andruskó bol na verejnom zasadnutí povinne prítomný. Prišiel v kukle, v pojednávacej miestnosti mu ju však dali dole.

Andruskóovi navrhol prokurátor desaťročné väzenie, súd však s takýmto znížením trestu nesúhlasil. Podľa Trestného zákona pri mimoriadnom znížení trestu v prípade úkladnej vraždy nemôže ísť súd pod osemročný trest odňatia slobody.

O neschválení dohody rozhodol senát, ktorý pojednáva aj v kauze falšovania televíznych zmeniek, s tým rozdielom, že mu predsedala namiesto Emila Klemaniča Pamela Záleská.

Cez neho sa dostali k Zsuzsovej

Andruskóa zadržala polícia v rovnaký deň ako dvojicu vykonávateľov, a to 27. septembra 2018. Od prvého dňa s políciou spolupracoval a vďaka jeho svedeckej výpovedi sa tím Kuciak dostal k Alene Zsuzsovej, ktorú zadržali deň potom.

Andruskó mal byť medzičlánkom medzi obvinenou Zsuzsovou a obvinenými Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabóom. Zatiaľ čo Zsuzsová bola podľa prokuratúry sprostredkovateľom vraždy novinára pre Mariana Kočnera, tak boli Marček a Szabó samotní vykonávatelia. Podľa obžaloby sa ku skutku okrem Andruskóa priznáva aj Marček, ktorý tvrdí, že zastrelil Kuciaka aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Hlavné pojednávanie v kauze Kuciak sa začne v januári 2020. Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Podľa obžaloby si vraždu objednal Marian Kočner ako pomstu za články, ktoré Kuciak publikoval o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá