Útok z Gazy narušil kampaň premiéra, Izrael podnikol odvetu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome zneškodnil strelu, ktorá letela z pásma Gazy. Raketa mierila na izraelské prímorské mesto Aškelon v čase, keď tam bol v rámci predvolebnej kampane aj premiér Benjamin Netanjahu. Izraelská armáda pomocou tankov a bojových lietadiel podnikla odvetu.

Armáda zaútočila

Izraelská armáda v noci na štvrtok pomocou tankov a bojových lietadiel zaútočila na objekty islamistického hnutia Hamas na severe pásma Gazy. Išlo o reakciu na raketovú salvu vypálenú z pásma Gazy smerom na juhoizraelské mesto Aškelon. S odvolaním sa na palestínske médiá o tom informoval izraelský spravodajský server Ynetnews.

Denník The Times of Israel napísal, že podľa vyhlásenia izraelskej armády jej bojové lietadlá a bojové vrtuľníky zasiahli niekoľko cieľov patriacich "teroristickej skupine Hamas, a to vrátane vojenských komplexov". Palestínske médiá napojené na Hamas spresnili, že k izraelskej odvete došlo vo štvrtok okolo 01.00 h miestneho času v blízkosti prístavného mesta Chán Júnis v južnej časti pásma Gazy.

Raketa ohrozila premiéra

Stredajší raketový útok na juh Izraela si nevyžiadal obete ani zranených. Narušil však stretnutie premiéra Benjamina Netanjahua s voličmi, ktoré sa konalo v juhoizraelskom meste Aškelon, a to deň pred primárkami v strane Jednota. Podobný incident sa odohral aj v septembri, keď bol Netanjahu v neďalekom Ašdode, aby tam agitoval v rámci kampane pred predčasnými parlamentnými voľbami.

Predpokladá sa, že práve tento raketový útok mal neskôr za následok cielené zabitie hlavného veliteľa palestínskej skupiny Islamský džihád, po ktorom došlo medzi Izraelom a pásmom Gazy k prudkej vojenskej eskalácii. K vystreľovaniu rakiet a následnej izraelskej odvete dochádza v danej oblasti pomerne často aj napriek prímeriu, ktoré sa podarilo dosiahnuť vďaka Egyptu a ktoré v novembri skončilo dva dni prudkých bojov medzi ozbrojencami z pásma Gazy a izraelskou armádou.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá