Sviatočná večera či hračky pre deti. Vianoce sú tu aj pre pacientov

Sviatočná večera či hračky pre deti. Vianoce sú tu aj pre pacientov
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Na Štedrý večer sa podáva sviatočná večera aj v bratislavských nemocniciach. Pacienti si budú môcť vychutnať špeciálne menu zložené z tradičných vianočných jedál. Plánované sú tiež bohoslužby či rozdávanie hračiek pre najmenších.

Hračky pre malých pacientov

"Pokiaľ pacient nemusí dodržiavať špeciálny diétny režim, na Štedrý večer je servírované vianočné menu, ktoré pozostáva z ryby a zemiakového šalátu," priblížila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská. Pacienti budú môcť navštíviť tiež nemocničnú kaplnku, v ktorej sa bude konať svätá omša.

V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) dostanú pacienti okrem zemiakového šalátu a vyprážaného rybieho filé aj balíček s oplátkou, medom, čerstvým ovocím a vianočným pečivom. Pre pacientov s tráviacimi ťažkosťami nemocnica pripravila zemiakovú kašu s pečeným rybím filé a kompótom. Ako uviedla hovorkyňa NÚSCH Soňa Valášiková, v nemocničnej kaplnke budú okrem štandardných časov odslúžené bohoslužby aj na Prvý sviatok vianočný (25. 12.), Nový rok (1. 1.) a Troch kráľov (6. 1.). Malí pacienti Detského kardiocentra sa môžu tešiť na hračky, ktoré budú pracovníci rozdávať na Štedrý deň.

Kapustnica, ryba, šalát i zákusok

V Národnom onkologickom ústave (NOÚ) bude tráviť Vianoce približne 110 pacientov. Čakajú ich kapustnica, vyprážaná ryba, zemiakový šalát a zákusok. "Pre tých, ktorých zdravotný stav si vyžaduje diétu, pripravíme kyslú zemiakovú polievku, pečenú rybu a zemiakové pyré. Všetci pacienti zároveň dostanú ovocie a oplátky s medom," opísala hovorkyňa Patrícia Kubicová. Počas nasledujúcich sviatočných dní nebudú na stole chýbať pečené kura, klasický rezeň či domáce koláče.

Štedrovečerná večera v Národnom ústave detských chorôb bude podobná ako vo väčšine domácností na Slovensku. "Pacienti aj personál si pochutnajú na zemiakovom šaláte, vyprážanom rybom filé a chýbať nebudú ani voňavé oplátky, med, ovocie, džús," načrtla hovorkyňa Dana Kamenická. Súčasťou obedového menu bude aj kapustnica. Alternatívou pre pacientov s prísnejšou diétou je pečené rybie filé, zemiaková kaša s maslom a broskyňový kompót. Špecifické menu budú mať pacienti, ktorých zdravotný stav si to bude vyžadovať.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá