Islamský štát opäť vstáva z mŕtvych, hrozbu potvrdili tajné služby

Islamský štát v Iraku opäť silnie. Britskej televízii BBC to potvrdili kurdské a západné tajné služby.Podľa ich údajov je prítomnosť IS v Iraku premysleným povstaním a útoky militantov sa tam stupňujú. Bojovníci IS sú teraz skúsenejší a nebezpečnejší než tí z al-Káidy, myslí si Láhur Talabání, šéf jednej z dvoch kurdských spravodajských služieb.

"Majú lepšie metódy, lepšiu taktiku a oveľa viac peňazí k dispozícii. Môžu si kupovať autá, zbrane, jedlo a vybavenie. Technologicky sú dôvtipnejší. Je ťažšie sa ich zbaviť. Sú ako al-Káida na steroidoch," povedal Talabání. Dodal tiež, že sa ukrývajú v horách, kde sú pre irackú armádu ťažko dosažiteľní. Zároveň varoval pred akýmikoľvek politickými nepokojmi, ktoré by pre nich podľa neho boli ako "predčasné nebo alebo Vianoce".

Skutočnosť, že sa IS snaží opäť zreorganizovať, potvrdil aj vysoký americký veliteľ v Iraku William Seely. Poukázal však na to, že tentoraz sú iracké aj kurdské sily lepšie pripravené, ako tomu bolo v roku 2014, keď militanti obsadili tretinu Iraku a takmer bez odporu sa zmocnili aj druhého najväčšieho mesta Mosul.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá