Bombardovanie v Sýrii pokračuje, tisícky civilistov mieria do Turecka

Za posledné dva dni utieklo zo severosýrskej provincie Idlib k tureckým hraniciam najmenej 25-tisíc civilistov. Urobili tak po tom, ako sýrske a ruské sily zintenzívnili bombardovanie regiónu. Informovala o tom turecká agentúra Anadolu.

Najmenej 25.000 civilistov utieklo zo severozápadnej sýrskej provincie Idlib za ostatné dva dni smerom k tureckej hranici v dôsledku náletov, ktoré v provincii zintenzívnili ruské a sýrske jednotky. Záchranárske jednotky uviedli, že v dôsledku leteckých útokov na severozápadné mesto Maarat an-Numán prišlo v piatok o život šesť ľudí a ďalších 11 v iných častiach v oblasti.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok uviedol, že z Idlibu utieklo k sýrsko-tureckej hranici 50.000 ľudí. Turecká štátna agentúra Anadolu v nedeľu informovala, že odvtedy z danej oblasti utieklo ďalších 25.000 ľudí, ktorí sa presúvajú k neďalekej tureckej hranici. Podľa Anadolu v dôsledku útokov ruských a sýrskych síl v provincii Idlib svoje domovy od novembra opustilo približne 205.000 ľudí. Utečenci smerovali do tých oblastí v Sýrii, ktoré Turecko ovládlo pri predchádzajúcich vojenských operáciách, alebo do iných častí Idlibu.

Provincia Idlib je poslednou veľkou baštou pod kontrolou povstaleckých bojovníkov a džihádistov bojujúcich proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada. V provincii, ktorú ovláda najmä skupina Hajat Tahrír aš-Šám napojená na teroristickú sieť al-Káida, žijú asi tri milióny ľudí vrátane milióna detí. Žijú tam aj Sýrčania, ktorých vyhnala z domovov osemročná občianska vojna.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá