Čaputová sa vyjadrila k oceneniam, vníma ich ako prejav dôvery

TA3 SITA
22.12.2019 10:45

Ocenenia, ktoré prezidentka Zuzana Čaputová získala, vníma ako vyjadrenie dôvery ku štýlu politiky, ktorý sa snaží uplatňovať. Zároveň ich považuje za záväzok do budúcnosti. Čaputová získala viacero ocenení, pričom je v úrade len niečo viac ako pol roka.

Čaputová sa vyjadrila k oceneniam, vníma ich ako prejav dôvery
SITA/Branislav Bibel

Napríklad európsky portál Politico ju zaradil medzi 28 najvplyvnejších osobností Európy. Podľa časopisu Forbes patrí medzi sto najvplyvnejších žien. Slovenský Forbes zase prezidentku označil za osobnosť roka, čo sa doteraz pri žiadnej inej hlave štátu nestalo.

„Vnímam to ako vyjadrenie dôvery k štýlu politiky, ktorý sa snažím uplatňovať a zároveň ako záväzok do budúcnosti,“ uviedla. Dodala, že je podľa nej dôležité, aby ľudia mohli vnímať politiku ako verejnú službu, ktorá sa dá robiť odborne a korektne. „Potešilo ma, že napríklad aj tento rozmer si niektorí všimli,“ dodala.

Prezidentka spomína, že viaceré z ocenení, ktoré získala sa týkali aj činnosti, ktoré robila pred nástupom do funkcie. „Tiež spôsobu vedenia kampane a samozrejme postojov pri výkone mandátu," priblížila. Ešte predtým, ako sa Čaputová stala prezidentkou, ocenilo ju Euronews ako Európsku osobnosť roka. Získala tiež Goldmanovu cenu, ktorá sa zvykne označovať aj ako Nobelová cena za ochranu životného prostredia.

Zuzana Čaputová sa stala prezidentkou Slovenskej republiky 15. júna 2019. Vo svojom prvom polroku urobila viacero dôležitých rozhodnutí. Napríklad vymenovala šiestich sudcov Ústavného súdu, podala sťažnosť na základe ktorej ústavný súd pozastavil platnosť novely zákona, ktorou sa zakazovalo zverejňovanie prieskumov 50 dní pred voľbami a vyzvala na odchod Martina Glváča a Moniku Jankovskú.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok