NBS: Byty sú najlacnejšie za posledných niekoľko rokov

NBS: Byty sú najlacnejšie za posledných niekoľko rokov
Zdroj foto: SITA
Priemerná cena metra štvorcového nehnuteľností na bývanie na Slovensku v 2. štvrťroku tohto roka dosiahla 1227 eur, čo v porovnaní s 1. kvartálom predstavuje zníženie o 8 eur alebo 0,6 %. Medziročne bola ich priemerná hodnota nižšia o 2,3 %. Vyplýva to z výpočtov Národnej banky Slovenska na základe údajov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Priemerné ceny domov a bytov sa mierne znižujú už dlhšie a aktuálne sú tak podľa centrálnej banky tesne pod úrovňou priemerných cien v roku 2007. "Pokračujúce znižovanie priemerných cien nehnuteľností na bývanie je signálom stagnácie slovenského trhu s bývaním. V dôsledku neistoty v eurozóne stále chýbajú také stimuly, ktoré by prispeli k oživeniu dopytu po bývaní. Preto sa vo vývoji slovenského trhu s bývaním v najbližších mesiacoch neočakávajú žiadne zásadnejšie zmeny," zhodnotilo dnes zverejnenú štatistiku oddelenie makroekonomických analýz odboru menovej politiky NBS.

Priemerná cena bytov sa v 2. štvrťroku oproti predchádzajúcemu kvartálu znížila o 15 eur/m2 na hodnotu 1290 eur za m2, čo znamenalo medzištvrťročný pokles o 1,2 % a medziročný o 2,0 %. Priemerná cena domov sa naopak zvýšila o 9 eur/m2 na 1099 eur za m2, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znamenalo rýchlejší medzištvrťročný rast o 0,8 %. Medziročne išlo stále o pokles cien, ktorý sa však spomalil na 1,5 %.

K zníženiu priemerných cien došlo podľa centrálnej banky v podstate pri všetkých typoch bytov. Netradične najviac sa pritom znížili priemerné ceny jednoizbových bytov, a to o 38 eur/m2, teda o 2,6 % medzikvartálne a 1,3 % medziročne. "Zníženie cien jednoizbových bytov môže súvisieť s korekciou výrazného rastu ich ponukových cien v predchádzajúcom štvrťroku o 25 eur/m2," domnieva sa NBS.

Vo väčšine slovenských krajov s výnimkou Nitrianskeho a Žilinského došlo v 2. kvartáli k zníženiu priemerných cien nehnuteľností, tento vývoj bol však značne diferencovaný. "V Bratislavskom a Trenčianskom kraji došlo k výraznejšiemu zníženiu priemerných cien nehnuteľností na bývanie ako v predchádzajúcom štvrťroku. V Banskobystrickom kraji sa aktuálne priemerné ceny domov a bytov znížili, kým v predchádzajúcom štvrťroku došlo v tomto kraji k ich najvýraznejšiemu rastu," priblížila NBS. V Žilinskom kraji zase priemerné ceny nehnuteľností na bývanie mierne rástli už druhý štvrťrok po sebe.

V Bratislavskom kraji dosahuje v súčasnosti priemerná cena domov a bytov hodnotu 1644 eur za m2, čo je približne o 19 % menej v porovnaní s najvyššou priemernou cenou v 2. štvrťroku 2008, pripomína centrálna banka. Na druhej strane sú ceny domov a bytov v Bratislavskom kraji stále o tretinu vyššie ako je celoslovenský priemer. V prevažnej väčšine slovenských krajov, s výnimkou Košického kraja, sú dokonca priemerné ceny nehnuteľností na bývanie menej ako polovičné v porovnaní s Bratislavským krajom. Najnižšia priemerná cena domov a bytov je dlhodobo v Nitrianskom kraji, v 2. štvrťroku tohto roka predstavovala 626 eur/m2.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá