Ak Čaputová vráti ešte jeden zákon, Danko zvolá schôdzu NR SR

Aktualizované:
Ak Čaputová vráti ešte jeden zákon, Danko zvolá schôdzu NR SR
Zdroj foto: TASR
Ak prezidentka Zuzana Čaputová ešte vetuje niektorý zákon, predseda NR SR zvolá v januári ďalšiu schôdzu parlamentu. Do jej programu zaradí tiež všetky body, ktoré boli presunuté z predchádzajúcej riadnej schôdze a pre ktoré opozícia na začiatku decembra iniciovala aj mimoriadnu schôdzu. Uviedol to šéf parlamentu Andrej Danko.

Prezidentka ešte pred posudzovaním zákonov reagovala, že všetky možnosti v oboch prípadoch zvažuje. O niečo neskôr podpísala novelu zákona o športe. Opačná situácia nastala pri novele zákona o pozemkových úpravách, ktorú vrátila do parlamentu.

Šéf parlamentu zdôraznil, že v prípade vetovania zákonov má povinnosť zvolať ďalšiu riadnu schôdzu NR SR. "Zaradím tam všetky, aj opozičné zákony. To je moja povinnosť. Ja som všetky zákony, snáď len to, čo sa týkalo Kanady na základe ministerstva, nikdy neblokoval," vysvetlil. Podľa jeho slov je otázne aj to, či nebude pred budúcoročnými parlamentnými voľbami ešte mimoriadna schôdza parlamentu na odvolávanie premiéra Petra Pellegriniho. "Opozícia veľmi dobre vie, že to je jediná schôdza, ktorú musíme otvoriť," podotkol. Hoci je podľa jeho slov odvolávanie premiéra krátko pred voľbami nezmyselné a nemá logiku, myslí si, že opozícii to prekážať nebude a využije každú príležitosť postaviť sa pred kamery.

Z programu poslednej schôdze parlamentu na návrh predsedu Smeru-SD Roberta Fica presunuli niekoľko bodov, boli to prevažne opozičné návrhy zákonov. Argumentoval tým, že na schôdzi je potrebné nechať dostatočný priestor na prerokovanie štátneho rozpočtu. Opozícia tvrdí, že tak boli porušené jej demokratické práva na predkladanie a prerokovanie ich návrhov. Iniciovali preto mimoriadnu schôdzu, jej program však plénum na začiatku decembra nepodporilo.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá