Obama povolil tajnú pomoc pre sýrskych povstalcov

Obama povolil tajnú pomoc pre sýrskych povstalcov
Zdroj foto: SITA
Americký prezident Barack Obama podpísal tajné nariadenie, ktoré povoľuje podporu sýrskych povstalcov. Informáciu priniesla agentúra Reuters odvolávajúca sa na americké zdroje.

Obamovo nariadenie, schválené ešte začiatkom tohto roka, do veľkej miery povoľuje CIA (americkej Ústrednej spravodajskej službe) a ďalším americkým službám, aby poskytovali rozsiahlu podporu, ktorá pomôže povstalcom zosadiť Asada.

Toto nariadenie a ďalší vývoj naznačujú posun smerom k silnejúcej, aj keď obmedzenej podpore ozbrojených odporcov Asada - tento posun cítiť najmä po tom, čo sa Bezpečnostná rada OSN minulý mesiac nedokázala dohodnúť na prísnejších sankciách proti vláde v Damasku. Biely dom zatiaľ otvorene neposkytuje bojové zbrane sýrskym povstalcom, hoci niektorí spojenci Spojených štátov to robia.

Americkí a európski predstavitelia uviedli, že v posledných niekoľkých týždňoch vidieť značné zlepšenie v súdržnosti a účinnosti sýrskych povstaleckých skupín. Toto zlepšenie má aj vplyv na výrazne zmenené hodnotenie povstalcov západnými predstaviteľmi, ktorí predtým charakterizovali Asadových odporcov ako neorganizovanú, takmer chaotickú masu ľudí.

Nie je známe, kedy presne Obama podpísal nariadenie pre tajné služby, o ktorého existencii nebola doteraz zverejnená žiadna informácia. Presný rozsah tajnej podpory, ktorú môžu tajné služby ako CIA poskytovať povstalcom, tiež nie je známy. Hovorca Bieleho domu Tommy Vietor odmietol túto záležitosť komentovať. Zdroje z americkej vlády pripustili, že na základe tohto prezidentského nariadenia spolupracujú Spojené štáty s tajným veliteľským centrom, ktoré riadi Turecko a jeho spojenci.
Tlačová agentúra Reuters už minulý týždeň informovala, že Turecko, spolu so Saudskou Arábiou a Katarom, založilo tajnú základňu neďaleko sýrskej hranice, ktorá má pomôcť nasmerovať dôležitú vojenskú a komunikačnú podporu do rúk Asadových odporcov.

Toto "nervové centrum" sa nachádza v meste Adana na juhu Turecka, približne 100 kilometrov od sýrskej hranice. Iba osem kilometrov od Adany, pri meste Incirlik, je základňa amerických vzdušných síl, kde sú rozmiestnené veľké počty amerických vojakov a príslušníkov amerických tajných služieb.

Agentúra Reuters v stredu priniesla aj oficiálnu správu amerického ministerstva zahraničných vecí, že Obamova vláda vyčlenila 25 miliónov dolárov na pomoc sýrskym povstalcom, hoci pomoc je obmedzená iba na nebojové dodávky, napríklad na komunikačné vybavenie vrátane kódovaných vysielačiek. Obamova administratíva uviedla, že stupňuje svoju nebojovú pomoc rozdrobenej sýrskej opozícii.

Americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že vyčlenilo ďalších 64 miliónov na humanitárnu pomoc sýrskemu ľudu, ktorej súčasťou sú aj príspevky od Svetového potravinového programu OSN (WFP), Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) a ďalších humanitárnych organizácií.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá