Národný ústav detských chorôb získal urgentný príjem za milióny

Aktualizované:
Národný ústav detských chorôb v Bratislave má nový urgentný príjem. Pracovisko, jediné svojho druhu na Slovensku, otvorili v piatok. Fungovať by malo od budúceho roka. Jeho výstavba bola financovaná z kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva vo výške 4,2 milióna eur.

Ročne ošetria viac ako 55-tisíc detí

Pracovisko mali otvoriť za prítomnosti predsedu vlády Petra Pellegriniho povereného riadením MZ SR, ktorý sa však pre zdravotné problémy nemohol podujatia zúčastniť. Odkázal však, že je pre neho veľkým potešením, že malí pacienti budú mať k dispozícii takéto špičkové pracovisko v prípade, že potrebujú urgentnú starostlivosť. Pripomenul, že na modernizáciu nemocníc išli v posledných troch rokoch najmasívnejšie investície vo výške viac ako 240 miliónov eur.

Ako priblížila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová, ide o moderný urgentný príjem druhého typu v súlade s koncepciou modernizácie urgentných príjmov, ktorú rezort odštartoval v roku 2017. "Oceňujeme tento krok. Ide o významný míľnik stratégie, ktorá bola nastavená od roku 2017. V NÚDCH vznikol špičkový urgentný príjem. Financovaný bol primárne z kapitálových výdavkov vo výške 4,2 milióna eur. Plánuje sa, aby bolo v prevádzke 11 urgentných príjmov druhého typu a 33 urgentných príjmov prvého typu. Tento rok boli do prevádzky uvedené špičkové urgentné príjmy druhého typu napríklad vo fakultných nemocniciach v Banskej Bystrici či v Žiline," komentovala.

Keďže na urgentnom príjme v NÚDCH ošetria ročne viac ako 55.000 detí, podľa slov jeho generálneho riaditeľa Ladislav Kuželu nový koncept ústavnej pohotovostnej služby skvalitní poskytovanie zdravotnej starostlivosti a umožní flexibilnejšie, jednoduchšie, rýchlejšie a prehľadnejšie vybavovanie pacientov.

"Každý rok nám rastie počet ošetrených detí, a práve urgentný príjem je miestom stretu najväčších emócií, ale aj vážnych prípadov. Táto jedinečná filozofia sa rodila dlho. Robili sme prierez toho najlepšieho, čo vo svete urgentná medicína ponúka. Môžem s hrdosťou povedať, že to najlepšie máme práve u nás," povedal.

Špičkové prístrojové vybavenie

V novej prístavbe bude k dispozícii šesť ošetrovní, chýbať podľa slov primára oddelenia urgentného príjmu Marcela Brennera nebude ani špičkové prístrojové a zdravotnícke vybavenie. Ako priblížil, práve do nich umiestnia pacientov podľa závažnosti zdravotného stavu, ktorý predtým posúdia v triediacej ambulancii. Rodičia s deťmi po novom nebudú musieť sedieť v čakárni, ale lekár príde za nimi priamo do ošetrovne. Tento postup umožní pri rovnakom počte lekárov za rovnaký čas ošetriť viac pacientov, čo znamená skrátenie čakacej doby.

"Sme veľmi radi, že túto finálnu fázu nám zhotoviteľ dotiahol pred Vianocami a máme veľkú radosť, že práve tento nový urgentný príjem prinesie komfort a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť pre detských pacientov, že nám prinesie spokojnejších rodičov, a zároveň týmto vytvoríme krásne pracovné prostredie pre našich kolegov," dodala medicínska riaditeľka Zuzana Laluhová Striežencová.

Nové priestory zdobí aj plastika výtvarníka Achilleasa Sdoukusa s názvom Krídla pomoci. Tá bude súčasťou dražby, z ktorej výťažok pôjde nemocničnému Občianskemu združeniu NÚDCH Deťom na dobudovanie terapeutického ihriska.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá