Austrália horí. Historický teplotný rekord padol na druhý deň

Austrália horí. Historický teplotný rekord padol na druhý deň
Zdroj foto: SITA/AP
Austrália zaznamenala najteplejší deň, už druhý po sebe - priemerná celoštátna teplota bola 41,9 stupňa Celzia, čo je o celý jeden stupeň viac než predchádzajúci rekord z utorka. Krajinu zasiahli aj požiare. Najľudnatejší austrálsky štát Nový Južný Wales vyhlásil sedemdňový stav núdze.

Katastrofálne podmienky

Na území Nového Južného Walesu zúri 100 lesných požiarov, z ktorých len zhruba polovicu sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu. Lokalizovaný je aj "megapožiar"; horí len zhruba 70 km od Sydney a zahaľuje toto najväčšie austrálske mesto oblakom toxického dymu. Nový Južný Wales ležiaci na východe Austrálie vyhlásil stav núdze už po druhý raz od septembra, keď sa požiare buša začali. Premiérka štátu Gladys Berejiklianová zdôvodnila tento krok "katastrofálnymi meteorologickými podmienkami".

S požiarmi na území Nového Južného Walesu zápasí vyše 2000 miestnych hasičov, ktorým asistuje austrálska armáda i kolegovia z USA a Kanady. Vyhlásenie stavu núdze prichádza len niekoľko dní pred Vianocami. Obyvatelia i návštevníci štátu sa budú musieť počas nasledujúceho týždňa riadiť pokynmi úradov a možno aj prehodnotiť svoje plány týkajúce sa vianočných sviatkov.

Horúčavy opäť prekonali rekord

Austrália zaznamenala v stredu ďalší najteplejší deň, už druhý po sebe - priemerná celoštátna teplota bola 41,9 stupňa Celzia, čo je o celý jeden stupeň viac než predchádzajúci rekord z utorka. Meteorologický úrad podľa tlačovej agentúry AFP uviedol, že nové celoštátne priemerné maximum zaznamenané v stredu prekonalo utorkový rekord 40,9 stupňa Celzia, ktorý tromfol predchádzajúci rekord 40,3 stupňa Celzia z januára 2013.

V krajine pokračuje vlna horúčav a vo štvrtok bola dosiahnutá najvyššia decembrová teplota, akú v dejinách Austrálie zaznamenali - v meste Eucla v štáte Západná Austrália sa vyšplhala na 49,8 stupňa Celzia. Predchádzajúci najhorúcejší deň decembra bol 49,5 stupňa Celzia, a to v roku 1972 v mestečku Birdsville v štáte Queensland. Vlna horúceho počasia ešte viac zhoršuje bezprecedentné, suchom podporované požiare buša, vyčíňajúce na obrovských územiach Austrálie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá