Obžalovanému z vraždy poslanca hrozí doživotie, vinu odmietol

Aktualizované:
Obžalovanému z vraždy poslanca hrozí doživotie, vinu odmietol
Zdroj foto: TASR
Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa konalo prvé hlavné pojednávanie v kauze vraždy poslanca a advokáta Mareka Rakovského z júla 2013, z ktorej je obžalovaný Peter P. Obžalovaný bývalý hasič odmieta, že by sa na vražde podieľal.

Dohodu odmietli

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, obžalovaný a jeho obhajca Tomáš Rosina na úvod verejného zasadnutia odmietli uzatvoriť dohodu o vine a treste. Petra P. na proces eskortovali príslušníci zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže. "Obžalovaný sa skutku nedopustil, je nevinný, čo počas pojednávania aj dokážem. Skutočný páchateľ sa nachádza na slobode," vyhlásil obhajca Rosina. "Cítim sa a som nevinný," uviedol obžalovaný. Prítomní v pojednávacej miestnosti boli aj obaja rodičia zavraždeného, ktorých zastupuje advokátka a bývalá prokurátorka Generálnej prokuratúry SR Eva Mišíková.

Obžaloba v tejto veci napadla na ŠTS v auguste 2019. Senát ju 13. novembra na verejnom zasadnutí predbežne prejednal a rozhodol o prijatí obžaloby. Peter P. z Veľkého Krtíša je obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v jednočinnom súbehu zo zločinom všeobecného ohrozenia a prečinu poškodzovania cudzej veci.

Vypovedali rodičia zavraždeného

"Obžalovaného som nikdy nevidela. Syn mi chýba, cítim samotu a vystávajú nám otázniky, čo sa stalo," vypovedala pred súdom svedkyňa a zároveň poškodená, matka zavraždeného Rakovského. Ani otec zavraždeného nepozná obžalovaného a nikdy ho nevidel a ani o ňom nepočul. Svojho syna videl dva dni pred smrťou. Nebolo na ňom vidieť že by bol v strachu, ohrození a žeby sa mu niekto vyhrážal. "Keby sa mu niekto vyhrážal, povedal by o tom, bol takej povahy. Nemám potuchy, kto by to mohol spáchať," povedal.

Súd odročil hlavné pojednávanie na 16., 27. januára, 5. februára a napokon 2. a 3. marca. Na procesoch v januári vypočujú svedkov navrhovaných prokurátorom a obhajobou, napokon utajených svedkov a potom znalcov.

Atentát v Žiari nad Hronom

Mestského poslanca a advokáta Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom. Pri atentáte na Ulici Milana Rastislava Štefánika bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti jeho vozidla. Počas jazdy vozidlo vybuchlo a poslanec utrpel devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahol. Motív jeho vraždy nie je stále známy.

Ako v stredu pri čítaní obžaloby objasnil prokurátor ÚŠP, trhavina neznámeho pôvodu, ktorú Peter P. pripevnil pod auto poslanca, mala hmotnosť približne 800 gramov. Peter P. okrem vraždy ohrozil na životoch aj okoloidúcich ľudí, vydal ich do nebezpečenstva na zdraví a ohrozil ich majetky vo veľkom rozsahu. Rakovský sa venoval civilnému právu. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí Petrovi P. trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

V júli tohto roka národná protizločinecká jednotka NAKA obvinila 33-ročného Petra P. aj zo zosnovania ďalšieho výbuchu. Podľa NAKA si mal v roku 2014 zadovážiť ruský granát. "Dňa 5. februára toho roka prišiel v nočných hodinách do Detvy a aktivovaný granát hodil do dvora súkromnej firmy, čím poškodil fasádu budovy, okno, dvere a auto," uviedla polícia v júli na svojej sociálnej sieti s tým, že motív jeho konania je predmetom vyšetrovania. Za klamstvo zároveň označila polícia tvrdenia Petra P., podľa ktorých sa na danom zločine mala podieľať NAKA. "Priebeh vyšetrovania takéto obvinenie absolútne vylučuje," zdôraznila polícia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá