Problémové a predražené? PS/Spolu chce pozastaviť projekty MŠ

Aktualizované:
Eurofondové projekty ministerstva školstva Finančná gramotnosť a Škola bez nenávisti majú viacero problémov a mali by byť pozastavené.

Tvrdia to predstavitelia koalície PS/Spolu, ktorí sa odvolávajú na kritický list Európskej komisie adresovaný ministerstvu školstva. Komisia v ňom poukazuje na nedostatky projektov. Podľa strany ministerstvo túto kritiku ignorovalo.

Rezort školstva uviedol, že na Monitorovacom výbore sa členovia rozhodli, že materiály treba dopracovať, "pričom ich požiadavke sme vyhoveli a tieto materiály z dnešného rokovania stiahli". V týždni od 7. do 10. januára 2020 sa uskutoční okrúhly stôl, na ktorom sa pripomienky prerokujú s odborníkmi.

Volebný líder PS/Spolu Michal Truban uviedol, že jeden z dôvodov je predraženosť projektov. Projekt Finančná gramotnosť by mal stáť 15 miliónov eur a Škola bez nenávisti 12 miliónov eur. Podľa Trubana mohli byť peniaze použité v školstve lepšie. Expert PS/Spolu na školstvo Juraj Hipš na národný projekt o finančnej gramotnosti upozornil v lete. Podľa neho je duplicitný a má prehnaný rozpočet. „Európska komisia upozornila, že blížiaci sa koniec programového obdobia ani parlamentné voľby neospravedlňujú zanedbávanie kvality projektov,“ povedal Hipš.

Dodal, že ministerstvo malo pripomienky zapracovať a predložiť novú verziu. Podľa Hipša hrozí, že eurofondy sa nestihnú vyčerpať, prípadne, ak projekty prejdú, EÚ ich nepreplatí. Ďalší odborník koalície na vzdelávanie Vladimír Šucha dodáva, že projekty je potrebné stiahnuť, poriadne prepracovať s odborníkmi a znova ich predložiť tak, aby nevytvárali paralelnú štruktúru.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá