Slovenský horolezec vystúpil na K2, na konte má desať osemtisícoviek

Slovenský horolezec vystúpil na K2, na konte má desať osemtisícoviek
Zdroj foto: SITA
Horolezec Peter Hámor v stredu o 11.15 miestneho času úspešne vystúpil na druhú najvyššiu horu sveta K2. Na vrchol 8611 metrov vysokého štítu v pohorí Karakoram na hraniciach Pakistanu a Číny sa dostal v spoločnosti Čecha Pavla Béma výstupovou cestou po Abruzziho hrebene.

Hámor rozšíril svoju zbierku osemtisícoviek už na desať hôr elitnej kategórie, z toho na Annapurnu vystúpil ako prvý človek na svete dvakrát. Ešte v máji tohto roku zdolal aj tretí najvyšší vrchol - Kančendžongu a na uzavretie všetkých štrnástich článkov prestížnej Koruny Himalájí mu zostali už iba štyri osemtisícovky - Šiša Pangma, Daulághirí, Manaslu a Lhoce.

"Najskôr som mala správy iba od tretieho člena expedície Tomáša Petríka, že výstup dopadol úspešne, no práve sa mi ozval aj Peter a potvrdil to," povedala bezprostredne po telefonáte s manželom Mária Hámorová a dodala: "Peťo na vrchole strávil približne trištrte hodinu a počasie mal údajne celkom priaznivé." Hámor sa o vrchol K2 pokúšal po druhý raz v živote, pred piatimi rokmi sa musel vo výške 8000 metrov otočiť.

Podľa manželky Márie Hámorovej bol najmä jeho záver extrémne náročný. "Najbližšiu noc strávi vo štvrtom výškovom tábore (7610 m), v piatok zostúpi do základného," cituje stránka peterhamor.sk. Hámor je tretím Slovákom, ktorý stál na vrchole tejto hory. V roku 1981 sa to podarilo Jozefovi Psotkovi a Ľudovítovi Záhoranskému.

Kančendžonga (v preklade Päť pokladníc veľkého snehu) sa nachádza na hraniciach Nepálu a Indie. Je najrozsiahlejším masívom zo všetkých štrnástich svetových osemtisícoviek. Má päť relatívne samostatných vrcholov, hlavný má výšku 8586 m. Spoločne s Hámorom sa pokúšali o vrchol Rumun Horia Colibasanu a manželia Nives Meroiová a Romano Benet z Talianska. Na vrchol útočili starou anglickou cestou juhozápadnou stenou, ktorou 25. mája 1955 ako prví na Kančendžongu vystúpili Briti George Band a Joe Brown.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá