Kočner sa stretol i s Tomanovou. Malo to vecný charakter, reaguje úrad

TA3 SITA
16.12.2019 15:47

Marian Kočner sa osobne stretával aj s komisárkou pre deti Vierou Tomanovou. S informáciou prišla v článku pre denník Sme Nadácia Zastavme korupciu, ktorej to potvrdil úrad komisárky. Podľa Úradu komisára pre deti tam dvakrát prišiel pre možnosť riešenia problémov súvisiacich s detským klientom. Podľa zistení nadácie sa tak stalo v čase, keď sa riešila kauza Čistý deň.

Kočner sa stretol i s Tomanovou. Malo to vecný charakter, reaguje úrad
SITA/Marko Erd

V prípade išlo podľa nadácie o podozrenia zo sexuálneho zneužívania maloletých zverencov v galantskom resocializačnom zariadení. Na otázku, či stretnutie súviselo s kauzou, úrad priamo neodpovedal. Nadácia ďalej konštatuje, že Tomanová sa angažovala aj v prípade Čistý deň. 

„Krátko po medializovaní možného zneužitia v tomto zariadení sa stretla s jeho zverencami podľa vlastných slov na základe žiadosti od detí, ktoré ‚naliehali', aby ich v zariadení čím skôr navštívila. Po stretnutí s nimi uviedla, že deti ako aj dospelí chceli v tomto zariadení zotrvať. Vo vystúpení k prípadu dodala, že jedným z vnútorných pravidiel zariadenia bol zákaz sexuálneho styku, no pokračovala ďalej tým, že deti často vnútorné pravidlá porušovali tým, že sa pokúšali zo zariadenia utiecť. Žiadne fyzické tresty ale za to nedostali,“ uvádza nadácia.

Stanovisko úradu komisárky: "Stretnutia prebiehali za účasti dvoch odborných zamestnancov Úradu komisára pre deti, mali výlučne vecný charakter a zo strany úradu nedošlo k žiadnemu konaniu ani rozhodnutiu, ktoré by bolo v rozpore so zákonnými kompetenciami úradu.“

Niekoľko mesiacov po zverejnení sa podľa nadácie Kočner osobne stretol so zakladateľkou zariadenia Zuzanou Tománkovou Mikovou. Tá otázky na toto stretnutie označila za „nehorázne“ a argumentovala slovami, že si „vyprosí“, aby novinári monitorovali jej pohyb, lebo nie je politicky činná osoba.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok