Včelárov postihol mor, dostali dvojnásobnú podporu na opeľovanie

Aktualizované:
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka poskytlo v tomto roku slovenským včelárom rekordné podpory. Včelári dostali v tomto roku mimoriadnu, zdvojnásobenú podporu na opeľovaciu činnosť v celkovej výške 1,1 milióna eur. Pomocnú ruku podal agrorezort tým včelárom, ktorých postihol mor včelieho plodu. Celkovo 84 včelárov ministerstvo odškodnilo sumou 152 tisíc eur.

Z dvoch na štyri eurá

Medziročne ide o dvojtretinový nárast. Ďalších zhruba 1,5 milióna eur získali včelári cez Národný program na podporu stabilizácie a rozvoj včelárstva. Informovala o tom v pondelok na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

"Intenzívna komunikácia, úzka spolupráca so včelármi a ich historická podpora, ktoré sme so SNS nastavili hneď po mojom príchode, prinášajú jednoznačné výsledky. Slovensko je jednou z mála krajín Európy, kde stavy včelstiev i počty včelárov stúpajú. Dosiahli sme najvyššie počty včelárov za posledné štvrťstoročie. Nemôžeme však zaspať na vavrínoch. Veterinárne riziká i situácia s pastvou sú náročné. Zdvojnásobila som preto podporu na opeľovaciu činnosť z dvoch na štyri eurá na včelstvo a spoločne so slovenskými včelármi sme nastavili moderný Národný program stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva," uviedla Gabriela Matečná.

Podpora od agrorezortu pre včelárov dosahuje aktuálne podľa predsedu Slovenského zväzu včelárov Milana Rusnáka mimoriadnu úroveň. "Sme radi, že s nami ministerstvo úzko komunikuje, čo je aj zásluhou pani ministerky. Spoločne riešime aj ďalšie oblasti podpory slovenských včelárov aj ich konkurencieschopnosti. Veľmi dôležitý je pre nás boj proti falošnému medu. Voči takýmto praktikám musí Slovensko tvrdo zakročiť," povedal Milan Rusnák.

TOP videá

Ďalšie opatrenia do budúceho roka

Na Slovensku je aktuálne viac ako 19 150 včelárov s viac ako 305 tisíc včelstvami. Pred desiatimi rokmi bolo včelárov o päť tisíc menej a včelstiev až o 100 tisíc menej. Nový Národný program stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva 2020/2022, ktorý agrorezort pripravil v úzkej spolupráci so slovenskými včelármi, je podľa MPRV efektívnejší, modernejší a prináša aj viaceré novinky. "Zlepšuje aj boj proti škodcom a chorobám včelstiev. Bude sa prostredníctvom neho monitorovať aj vplyv prípravkov na ochranu rastlín. Prináša podporu laboratórií v oblasti identifikácie medu," dodal Rusnák.

Do budúceho roka plánuje ministerka Matečná viacero opatrení na významné zlepšenie včelej pastvy. "Chceme konkrétnymi opatreniami zvýšiť diverzitu rastlín v krajine. Plánujeme zamedziť takzvaným zeleným púšťam monokultúr, zaviesť podpory na kvetové pásy pri poliach a zachovať zvýšenú podporu na opeľovaciu činnosť. Kľúčovým bude aj nákup zariadenia na identifikáciu geografického pôvodu a zloženia medu. Aby bolo možné na špičkovej úrovni postihovať falšovateľov medu z EÚ i mimo EÚ," uzavrela Gabriela Matečná.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá