Preplneným vlakom sa nevyhla ani Greta. Po cestách mieri domov

Preplneným vlakom sa nevyhla ani Greta. Po cestách mieri domov
Zdroj foto: SITA/AP
Po niekoľkomesačnom cestovaní a dvoch plavbách cez Atlantický oceán sa švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová prepravuje domov v "preplnených vlakoch cez Nemecko", ako napísala v sobotu na Twitteri, kde zverejnila aj fotografiu, ako sedí na zemi ICE vlaku v uličke obklopená množstvom svojej batožiny.

Nemecká železničná spoločnosť Deutsche Bahn v nedeľu na Twitteri napísala: "Želáme Grete šťastnú cestu domov." Nemecký prepravca dodal, že pracuje na tom, aby bolo k dispozícii viac vlakov, spojení a viac miest na sedenie. Thunbergová (16) odmieta cestovať letecky, keďže pri tomto druhu dopravy sa vylučuje veľké množstvo skleníkových plynov. Na klimatický summit OSN (COP25), ktorý sa konal 2.-15. decembra v španielskej metropole Madrid, cestovala zo Spojených štátov, kde sa zúčastňovala na klimatických protestoch.

Na katamaráne La Vagabonde, ktorý spĺňal jej nároky na takmer nulovú uhlíkovú stopu, sa najprv cez Atlantický oceán priplavila do prístavu portugalského hlavného mesta Lisabon a odtiaľ sa vlakom presunula do Madridu. Počas summitu sa viackrát prihlásila o slovo a vo svojom príhovore obvinila svetové vlády, že ich postoje ku klimatickej zmene sú len "kreatívnym PR".

Na ceste domov sa Thunbergová v piatok nakrátko zastavila v talianskom Turíne, kde vystúpila na demonštrácii za ochranu klímy. Svetoznáma aktivistka sa tento týždeň stala najmladším človekom vyhláseným magazínom Time za osobnosť roka. Známou po tom, ako vlani denne protestovala pred švédskym parlamentom, pričom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene. Mladých ľudí na celom svete tým inšpirovala k vlne protestov známych ako "Piatky za budúcnosť".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá