Ženy tancovali pred sídlom vlády, všetko vyvolal delikt poslanca

Ženy tancovali pred sídlom vlády, všetko vyvolal delikt poslanca
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Približne 60 Tunisaniek sa pred sídlom vlády v Tunise zapojilo do pouličného predstavenia za ukončenie násilia páchaného na ženách. Táto akcia, pri ktorej dav začne tancovať na rovnakú feministickú pieseň, sa začala v Čile a následne sa objavila po celom svete.

"Sme tu, aby sme odsúdili všetky formy násilia... sociálne, inštitucionálne (aj) domáce," uviedla jedna z účastníčok podujatia. Protest zvolalo miestne feministické hnutie Falgatna. K zmienenej akcii v hlavnom meste Tuniska prišlo v čase, keď sa mnoho žien v tomto severoafrickom štáte na sociálnych sieťach sťažovalo na sexuálne obťažovanie.

Príspevky žien vyvolalo video, ktoré sa objavilo v októbri a medzitým sa v krajine stalo virálnym. Na videu, ktoré natočilo mladé dievča, je vidieť, ako novozvolený zákonodarca údajne masturbuje pred školou vo svojom aute. Samotný poslanec uviedol, že je diabetik a močil do fľaše. Po vyšetrovaní pre údajné sexuálne obťažovanie na verejnosti ho oslobodili.

Prvé protestné podujatie tohto druhu zorganizovala feministická skupina Las Tesis v Čile. Ženy zoradené v radoch s červenými šálmi uviazanými okolo krku a čiernymi páskami na očiach tancujú na pieseň "Sexuálnym násilníkom si ty!" - hymnu proti násiliu. Podobné podujatia sa konali doteraz v Paríži, Madride, Bejrúte i New Yorku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá