Zachránili životy. Saková ocenila hasičov, ktorí zasiahli v bytovke

Aktualizované:
Troch hasičov, ktorí zasahovali po výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, ocenila ministerka vnútra Denisa Saková. Poďakovala sa tiež všetkým zasahujúcim. Podľa jej slov bol zásah zvládnutý.

Riskovali životy

Medailu dostali za profesionálne zvládnutie mimoriadnej udalosti veliteľ čaty Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Bartoš, veliteľ družstva hasičskej stanice so sídlom v Prešove Tomáš Domen a hasič záchranár-špecialista hasičskej stanice v Prešove Kamil Hoško.

"Veliteľ zásahu, pán Bartoš, bol zodpovedný za všetky správne rozhodnutia, ktoré na mieste zásahu vykonával. Pomohlo to zachrániť veľmi veľa ľudských životov, ktoré hasiči počas zásahu evakuovali z horiacej bytovky. Zároveň som ocenila dvoch hasičov, ktorí pod hrozbou toho, že stratia vlastný život, sa výťahovou šachtou bez istenia šplhali až na ôsme poschodie, aby dávali inštrukcie ľuďom, ktorí boli v bytovke. Pre všetkých, ktorí zasahovali, či to boli profesionálni hasiči, dobrovoľní hasiči, príslušníci Horskej záchrannej služby, policajti, vojaci, samaritáni a záchranári, máme jednu veľmi milú povinnosť, ktorú sme pre nich pripravili v januári v Bratislave," uviedla Saková.

Saková: Každé rozhodnutie prišlo včas

Ako zdôraznila, každé rozhodnutie počas tragédie prišlo včas, bolo triezvo praktické, rozumné a najlepšie, ktoré mohli záchranné zložky urobiť. "Mrzí ma, ak sa v médiách vyjadrujú a hodnotia veci pseudoodborníci, ktorí stoja za páskou a sú od miesta výbuchu pol kilometra. Pritom presne hodnotia, čo je potrebné urobiť," povedala Saková s tým, že stojí za svojimi kolegami.

"Veľmi ma mrzí, že skutočne po tom celom zásahu, ktorý spravili vysoko profesionálne, sedeli na hasičskej stanici a boli smutní z toho, že nie sú naši hrdinovia, ale naopak, že verejnosť ich kritizuje. Pokiaľ to takto pôjde ďalej, tak nebudú svoju prácu vykonávať s takým nadšením a sebamotiváciou, ako ju vykonávajú dnes. Nie je to ich zamestnanie, ale berú to ako životné poslanie," vysvetlila Saková.

TOP videá

Pomohli desiatky ľudí

Po výbuchu plynu na mieste podľa jej slov zasahovalo 90 profesionálnych hasičov a 26 dobrovoľných hasičov. "Ďalej približne 100 príslušníkov Policajného zboru. Myslím si, že to bolo okolo 15 príslušníkov Horskej záchrannej služby. Na mieste boli aj zdravotníci, samaritáni, príslušníci Červeného kríža, ale tam tie presné počty neviem," doplnila šéfka rezortu vnútra.

Do Prešova má prísť z Česka technika so 67-metrovým ramenom, ktorá bude demontovať vrchné poschodia poškodeného bytového domu. "Keďže ide o nadrozmerný náklad, nie je to také jednoduché. Demolovať sa bude môcť hneď, ako sa stroj postaví. Pôvodný odhad termínu bol v piatok ráno, ale pokiaľ viem, vyskytli sa komplikácie s transportom, takže to bude o niekoľko hodín neskôr," povedala primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Plyn vybuchol v piatok v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo sedem ľudských životov a jedna osoba je nezvestná. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov. Časť z nich sa do bytov vrátila v sobotu popoludní.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá