Ľuďom zo zničenej bytovky rozdelia peniaze, ruinu stráži polícia

Aktualizované:
Jednorazový príspevok na prekonanie zložitej životnej situácie vo výške 10-tisíc eur na byt a príspevok vo výške 500 eur na rodinu, bývajúcu v jednom byte, po dobu šiestich mesiacov dostanú obyvatelia výbuchom plynu zničenej bytovky na Mukačevskej ulici číslo 7. Ide o prerozdelenie prvých prostriedkov z verejnej zbierky mesta Prešov určenej na pomoc občanom postihnutých tragédiou.

Na účte sú viac ako 2 milióny

Ako informovala primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, k 10. decembru k 11:00 bolo na účte, ktoré vytvorilo mesto na pomoc rodinám, vyše 2,27 milióna eur. Z týchto prostriedkov dostanú kompenzáciu aj obyvatelia vchodu na Mukačevskej ulici číslo 9, ktorých museli tiež evakuovať, a do svojich bytov sa nebudú môcť z bezpečnostných dôvodov vrátiť minimálne do začiatku demolácie vrchných poschodí zničenej susednej bytovky.

Obyvatelia tohto vchodu dostanú jednorazový príspevok 3 000 eur na byt a príspevok 500 eur na rodinu v ňom bývajúcu počas troch mesiacov. Zásady prerozdeľovania prostriedkov schválilo na rokovaní všetkých 27 prítomných poslancov.

Príspevok poskytnú ľuďom, ktorí mali na adresách trvalý pobyt alebo sa tam zdržiavali najmenej tri mesiace. Ak prišli o doklady, môžu to podľa pravidiel dokázať aj prostredníctvom svedkov. Zásady obsahujú tiež vzory žiadostí o vyplatenie oboch druhov príspevkov. Žiadosti je potrebné doručiť na Mestský úrad v Prešove najneskôr do 31. januára 2020, dokedy potrvá aj zbierka vyhlásená mestom. „Celá suma po odpočítaní sumy, ktorú teraz zabezpečíme na úhradu nájomného, bude potom prerozdelená pre obyvateľov bytového domu číslo 7 v takom pomere k metrom štvorcovým bytovej plochy, o ktorú prišli. Celá čiastka sa prerozdelí týmto pomerom, čo sa nám zdá najtransparentnejšie a najspravodlivejšie,“ zdôvodnila návrh zásad Turčanová.

Poskytnú im aj byty

Počas zasadnutia zastupiteľstva ešte v rámci rozpočtových opatrení plánuje pre ľudí zasiahnutých tragédiou mesto prerozdeliť z mestských peňazí ďalších 50-tisíc eur. Primátorka tiež informovala poslancov, že správca mestských priestorov Prešov Real upravuje viacero mestských bytov, aby boli v čo najkratšom čase k dispozícii ľuďom, ktorí ostali bez strechy nad hlavou. Ide o osem bytov, štyri apartmány v hoteli Senátor a priestory bývalého Denného centra na Popradskej ulici. Podľa aktuálnej situácie žije v internáte na Volgogradskej ulici 11 ľudí.

Turčanová pripomenula, že doteraz z rozpočtu mesta vyplatili ľuďom 42 mimoriadnych dávok v celkovej výške 8 400 eur. V súčasnosti mesto stále prijíma dary a dotácie od ďalších miest, obcí a iných organizácií. V pondelok na účet prišla aj miliónová vládna dotácia na riešenie mimoriadnej situácie v súvislosti s odstraňovaním následkov výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici.

Pripravujú sa na demontáž

Na Mukačevskej ulici v Prešove prebiehajú prípravné a zabezpečovacie práce na demontáž vrchných poschodí bytového domu číslo 7. „Od rána prebieha navážanie podkladového materiálu s kamenivom a betónovými panelmi. Postupne bude vytvorený ochranný val po obvode celého bytového domu. Okrem toho boli z miesta odstránené stromy a boli demontované stĺpy verejného osvetlenia v okolí bytovky. V neposlednom rade sa zabezpečujú všetky siete po zemou. Priestor je oplotený a strážený príslušníkmi polície,“ informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Piatkové nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. V Prešove naďalej platí mimoriadna situácia.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá