V novom roku si za energie priplatíme. Zverejnili, o koľko

Aktualizované:
ÚRSO informoval o cenách energií na rok 2020. Ako informoval šéf úradu Ľubomír Jahnátek, cena elektriny pre domácnosti stúpne priemerne o 7,63 percenta. Za plyn si tak isto priplatíme - priemerné zdraženie pre Slovensko bude na úrovni 3,95 percenta. Teplo by malo byť priemerne drahšie o 1,9 percenta, vodné a stočné o 1,05 percenta.

Ako priemerne porastú ceny energií v roku 2020:

Elektrina - 7,63 %
Plyn - 3,95 %
Teplo - 1,9 %
Voda - 1,05 %

Cena mohla stúpnuť aj o 15 percent

Slovenské domácnosti si od budúceho roka priplatia za elektrinu aj plyn. Priemerné ceny za dodávku elektriny sa zvýšia o 7,6 % a priemerné ceny za zemný plyn o takmer 4 %. Domácnostiam zdražejú aj ceny za teplo, a to v priemere o takmer 2 %. Ako informoval na tlačovej besede predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek, za zvyšovaním cien energií je najmä nárast cien komodít na svetových trhoch.

„Pri stanovení cien elektriny sme vychádzali z burzovej ceny elektriny za prvý polrok tohto roku, ktorá bola na úrovni takmer 52 eur za megawatthodinu, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o vyše 28 %,“ dodal Jahnátek. Na cenu elektriny mali podľa neho vplyv aj ceny emisných povoleniek, ktoré v prvom polroku tohto roka dosiahli priemernú cenu takmer 24 eur za tonu, čo je medziročný nárast o 96 %.

Domácnosti, ktoré odoberajú elektrinu od najväčšieho dodávateľa elektriny, od spoločnosti ZSE Energia, si po zvýšení cien priplatia mesačne od jedného eura až po 4,7 eura mesačne, podľa toho v akej kategórii odberu sú zaradení. Domácnosti odoberajúce elektrinu od Stredoslovenskej energetiky zaplatia mesačne viac od 40 centov po 4,35 eura. Zákazníci Východoslovenskej energetiky si mesačne priplatia od 1,1 eura do 2,9 eura.

„Keby sme uplatnili všetky požiadavky dodávateľov elektriny, tak by cena pre domácnosti stúpla o takmer 15 %,“ zdôraznil Jahnátek. Malým podnikom, pre ktoré taktiež stanovuje ceny energií ÚRSO, sa ceny elektriny od nového roka zvýšia v priemere o 7,14 %.

TOP videá

Tlačovú konferenciu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomíra Jahnátka zhodnotila strana SaS ako frašku, na ktorej dokázal svoju nekompetentnosť. Vysoké ceny energií tak vraj budúci rok môžu očakávať prakticky všetci spotrebitelia.

Náklady za teplo sa takmer nezmenia

Pri stanovovaní cien za dodávku zemného plynu počítal regulátor s veľkoobchodnou cenou na úrovni 20,53 eura za megawatthodinu, čo predstavuje medziročný nárast o necelých 9 %. Cena plynu sa tak pre domácnosti od nového roku zvýši v priemere o 4 %. „Napríklad v tarife D2, čo je charakter odberu plynu na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14 tisíc kilowatthodín, si domácnosti priplatia v rámci celého Slovenska priemerne 60 centov mesačne,“ dodal Jahnátek. Podľa šéfa regulačného úradu, len osem subjektov podalo návrh na zmenu ceny za dodávku plynu. Celkovo však tieto spoločnosti ovládajú 98-percentný podiel na trhu s dodávkami plynu.

O zmenu cien požiadali aj niektoré teplárenské spoločnosti. „Máme spolu 350 regulovaných subjektov, návrh na zmenu podalo len 82 teplárenských spoločností,“ dodal Jahnátek. Ceny za dodávku tepla domácnostiam sa tak zvýšia v priemere o takmer 2 %. „Čo znamená, že náklady domácností na teplo sa v roku 2020, vzhľadom k menšiemu množstvu objednaného tepla, nezmenia," doplnil Jahnátek.

Niektoré domácnosti si priplatia aj za vodné a stočné. To sa v priemere v rámci celého Slovenska zvyšuje o jedno percento. „Pre trojčlennú rodinu znamená nárast výdavkov o 21 centov mesačne,“ konštatoval Jahnátek.

Regulačný úrad zdôrazňuje, že v cenovom rozhodnutí nestanovuje dodávateľom elektriny, plynu, tepla, či vody pevnú cenu, ale maximálnu cenu. „Tú nemôžu prekročiť. Nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však môžu ponúknuť slovenským domácnostiam všetci dodávatelia energií,“ uzavrel Jahnátek.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá