Škodlivý a zneužiteľný, tvrdí Žitňanská o návrhu na očistu justície

TA3 TASR
4.12.2019 10:51

Vládny návrh na očistenie justície, o ktorom má parlament rokovať v zrýchlenom režime, považuje poslankyňa a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská za veľmi škodlivý. Reflektuje podľa nej len na to, že zodpovedné orgány v súvislosti s podozreniami voči sudcom nekonajú. Upozorňuje, že navrhované zmeny môžu byť zneužité.

Škodlivý a zneužiteľný, tvrdí Žitňanská o návrhu na očistu justície
TASR/Martin Baumann

Skratka, ktorá poskytuje alibi

"Je to skratka, ktorá poskytuje alibi tým, ktorí konať majú a podľa mojej mienky nekonajú dostatočne rýchlo a efektívne. Lebo keby tak konali, nesedel by tu minister," zhodnotila návrh Žitňanská počas diskusie v pléne. Upozornila, že v samotnom odôvodnení návrhu sa píše, že možnosť pozastaviť výkon funkcie existuje už aj dnes, neuplatňuje sa však v dostatočnej miere.

"Návrh je naozaj veľmi škodlivý, pretože som presvedčená o tom, že ak existujú pochybnosti o tom, že má sudca spôsobilosť, to znamená, že nemá morálny štandard a integritu sudcu, ktoré zákon vyžaduje, to je dôvod na disciplinárne konanie," zdôraznila exministerka podľa ktorej dáva logiku, že ak sú dôvody, má sa konať.

"Správny adresát nášho tlaku, toho, koho sa máme pýtať, je potom asi polícia, prípadne prokuratúra, tí, ktorí môžu podať návrh na disciplinárne konanie. Nie je v poriadku, aby sme suplovali ich prácu," vyhlásila poslankyňa. Vágna formulácia návrhu umožňuje za určitých okolností aj zneužitie, tvrdí Žitňanská, pretože vláda navrhuje pozastavenie výkonu funkcie bez akýchkoľvek procesných pravidiel.

Upozornila tiež na to, že výkon funkcie je podľa návrhu možné sudcovi pozastaviť na pol roka s predĺžením na ďalšieho pol roka. Ak nebude voči tejto osobe vznesené obvinenie, môže sa vrátiť do talára a podľa Žitňanskej sa možno bude aj súdiť za poškodenie dobrého mena. Žitňanská avizovala, že podáva pozmeňujúci návrh, aby sa z návrhu novely vypustili všetky škodlivé ustanovenia a ostala v ňom len verejnosť hlasovania Súdnej rady, s čím súhlasí.

Dočasné pozastavenie funkcie

Minister spravodlivosti Gábor Gál v reakcii na Žitňanskú povedal, že ak sú pochybnosti u sudcu, ale nie je to na trestné ani disciplinárne konanie, má sa konať. "Je to ešte vždy ľahší 'odvar', ako keď bol niekto podozrivý zo spáchania disciplinárneho skutku, navrhovateľ mal dôkazy, aj to odôvodnil, aj tak nedošlo k disciplinárnemu potrestaniu sudcu. Tu ide len o podozrenie, ani nie konkrétne to, že ty si niečo spáchal, ale že terajšie pôsobenie v talári pre teba aj pre celú spoločnosť nie je dobré," odôvodnil minister.

Novela zákona o sudcoch a prísediacich navrhuje, že ak u sudcu alebo prokurátora nastanú dôvodné pochybnosti o tom, že spĺňajú predpoklady a spôsobilosti, a môže tým byť vážne ohrozená dôveryhodnosť alebo dobrá povesť súdnictva, možno mu dočasne pozastaviť výkon funkcie.

Dočasné zastavenie funkcie by mohli navrhovať Súdna rada, minister spravodlivosti alebo predseda Najvyššieho súdu, o schválení takéhoto návrhu by mala ďalej rozhodovať Súdna rada SR. Súčasťou legislatívnej úpravy je aj to, že hlasovanie Súdnej rady bude verejné. Pri prokurátoroch by mal o návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie prokurátora rozhodovať generálny prokurátor na návrh Rady prokurátorov SR alebo, v prípade konania bez návrhu, s jej predchádzajúcim súhlasom.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok