Moratóriom sa môžu zaoberať prednostne, tvrdí ústavný sudca

Moratóriom sa môžu zaoberať prednostne, tvrdí ústavný sudca
Zdroj foto: TASR
Návrhom prezidentky Zuzany Čaputovej na pozastavenie novely zákona, ktorá zavádza 50-dňové moratórium na zverejňovanie predvolebných prieskumov, sa bude môcť Ústavný súd zaoberať prednostne. Vyplýva to z vyjadrenia ústavného sudcu Martina Vernanského.

Ako vysvetlil Martin Vernanský, zákon o Ústavnom súde predpokladá, že Ústavný súd nie je viazaný poradím návrhov tak, ako mu boli doručené, ale môže rozhodnúť, že sa niektorým veciam bude venovať prednostne. Či tak urobí v prípade podania prezidentky Čaputovej, je podľa neho predčasné povedať.

„Musia byť splnené dve podmienky. Prvá je, že zákon bude zverejnený v zbierke zákonov a druhá, že na Ústavný súd sa niekto obráti. To znamená, že až keď obe tieto podmienky kumulatívne splnené budú, je možné diskutovať, do akej miery bude ústavný súd pripravený a spôsobilý rýchlo reagovať,“ dodal Vernanský.

Ako potvrdil hovorca Martin Strižinec, prezidentka ešte nepodala podnet na Ústavný súd pre novelu zákona, ktorá zakazuje zverejňovanie prieskumov 50 dní pred voľbami. Na súd sa môže obrátiť až po zverejnení novely v Zbierke zákonov SR. Poslanci Národnej rady v utorok 26. novembra prelomili veto prezidentky a odsúhlasili dlhšie moratórium aj po druhýkrát. Prijatie novely kritizovala odborná verejnosť, médiá a opozícia, ale aj koaličný Most-Híd.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá