Karty sú rozdané. Tieto strany odovzdali kandidátky do volieb

V budúcoročných parlamentných voľbách by malo kandidovať 25 politických strán, hnutí a koalícií. Ministerstvo vnútra od týchto subjektov prijalo návrhy kandidačných listín, ako aj volebnú kauciu. Termín na podávanie uplynul v nedeľu o polnoci.

Kto sa uchádza o hlasy vo voľbách:
99% - občiansky hlas; Demokratická strana; Dobrá voľba; Hlas ľudu; Hlas pravice; Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko; Kresťanskodemokratické hnutie; Magyar Közösségi Összefogás - Maďarská komunitná spolupatričnosť; Máme toho dosť!; Most-Híd; Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, NOVA, Kresťanská únia, Zmena zdola; Práca slovenského národa; Sloboda a Solidarita; Slovenská liga; Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku; Slovenská národná strana; Slovenské Hnutie Obrody; Sme rodina; Smer - sociálna demokracia; Socialisti.sk; Solidarita - Hnutie pracujúcej chudoby; Starostovia a nezávislí kandidáti; Vlasť; Za ľudí, Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia.

Ako úplne poslední prišli krátko pred polnocou odovzdať kandidačnú listinu predstavitelia hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Líder OĽANO Igor Matovič nechcel prezradiť konkrétne mená na kandidátke, napokon iba potvrdil, že na jej čele bude žena z východného Slovenska.

V piatok vyžrebujú stranám čísla

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zasadne v piatok 6. decembra. Na zasadnutí komisia listiny preverí a rozhodne o ich zaregistrovaní. Mala by tiež žrebovať čísla, pod ktorými budú strany kandidovať. S kandidátkou museli politické subjekty zaplatiť volebnú kauciu 17.000 eur. Vráti sa tým stranám, ktoré dostanú vo voľbách aspoň dve percentá hlasov.

Na kandidačnej listine môže byť najviac 150 kandidátov. Strany, hnutia či koalície pri podávaní kandidačných listín musia dbať na splnenie všetkých povinností. Ako konkretizovala Lucia Kirinovičová z tlačového odboru ministerstva vnútra, nemali by napríklad zabudnúť, že „vo vyhlásení člena politickej strany, že je členom politickej strany, musí byť podpis člena osvedčený. To isté platí v prípade vyhlásenia člena strany, že je členom najvyššieho orgánu strany“.

Po podaní kandidačnej listiny ju nie je možné dopĺňať o ďalších kandidátov ani meniť ich poradie. Stiahnuť kandidátku, vzdať sa kandidatúry, alebo odvolať kandidáta je možné 48 hodín pred začiatkom volieb, teda 27. februára 2020 do 7:00.

TOP videá

Voliť sa dá aj mimo bydliska

Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00. Politická kampaň sa oficiálne začala 5. novembra, dňom, v ktorom vyhlásenie volieb zverejnili v Zbierke zákonov SR. Kampaň sa skončí 48 hodín predo dňom konania volieb. Voliť môžu slovenskí občania, ktorí v deň volieb dovŕšia 18 rokov. Hlasovať v parlamentných voľbách sa dá aj mimo miesta trvalého bydliska, a to na hlasovací preukaz.

Občania, ktorí budú v zahraničí, alebo tam majú trvalý pobyt, môžu voliť poštou. Obe skupiny voličov o to musia požiadať písomne alebo elektronicky. Žiadosť o voľbu poštou musia voliči s trvalým pobytom v zahraničí doručiť ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní predo dňom konania volieb. Voliči, ktorí majú trvalý pobyt v SR a v deň volieb nebudú na Slovensku, musia o voľbu poštou požiadať obec, kde majú trvalý pobyt.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá