Národná koalícia po krátkom čase odstúpila od spolupráce s ĽSNS

Národná koalícia po krátkom čase odstúpila od spolupráce s ĽSNS
Zdroj foto: TASR
Predsedníctvo strany Národná koalícia vypovedalo memoranda o spolupráci národných a kresťanských politických strán so stranou Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko. Rozhodlo o tom v piatok 29. novembra v Bratislave.

Kotlebovci – ĽSNS podpísali memorandum o spolupráci národných a kresťanských politických strán so zástupcami mimoparlamentných strán Priama demokracia, Doma dobre, Národná koalícia a KDŽP - Aliancia za Slovensko 13. novembra v Ružomberku.

Členstvá vraj nezrušili

Ako ďalej informoval prvý podpredseda Národnej koalície Peter Sokol, predsedníctvo strany malo zároveň rozhodnúť o zrušení členstva v strane jej predsedníčke Slavěne Vorobelovej a Petrovi Oremusovi. Obaja sú na kandidačnej listine ĽSNS pre budúcoročné voľby do Národnej rady SR.

Predsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová dementovala informáciu o zrušení jej členstva a členstva Oremusa v strane. Ako ďalej uviedla v reakcii, "predseda strany sa zodpovedá republikovému snemu strany ako najvyššiemu straníckemu orgánu. Predsedu strany môže odvolať len tento orgán. Zároveň predsedníctvo zvoláva predseda strany a nie 1. podpredseda strany".

Podľa memoranda v prípade, ak ĽSNS odmietne kandidátov navrhnutých pre parlamentné voľby, musí požiadať stranu, ktorá ich navrhla o zmenu a doplnenie jej návrhu. Vyplýva to zo zápisnice z piatkového rokovania predsedníctva Národnej koalície, ktorú poskytol Peter Sokol. Ešte 21. novembra Predsedníctvo Národnej koalície predložilo ĽSNS návrh kandidátky, v ktorej kotlebovci odmietli dvoch navrhovaných kandidátov.

Zásah do kandidátky?

Národná koalícia schválila zmenu v návrhu kandidátov, už bez namietaných dvoch osôb, a ĽSNS ho predložila s podmienkou, že akýkoľvek zásah do tohto zoznamu bude viesť k vypovedaniu Memoranda. Napriek tomu, ĽSNS „predložila kandidačnú listinu, ktorá predstavuje neprijateľný zásah do zmeneného a doplneného zoznamu kandidátov Národnej koalície“, píše sa okrem iného v zápisnici. Kotlebovci svoju kandidačnú listinu do februárových parlamentných volieb predstavili v piatok 29. novembra.

Vorobelová tvrdí, že prvý podpredseda strany Peter Sokol bol na zozname navrhovaných mien za Národnú koalíciu na kandidátku ĽSNS, kotlebovci ho však zamietli. Podľa pravidiel memoranda má ĽSNS právo veta pri zaraďovaní kandidátov na svoju kandidačnú listinu. Po zamietnutí Petra Sokola ako predsedníčka strany zostavila zoznam mien prijateľný pre všetkých členov Memoranda.

Kotlebovci – ĽSNS podpísali memorandum o spolupráci národných a kresťanských politických strán so zástupcami mimoparlamentných strán Priama demokracia, Doma dobre, Národná koalícia a KDŽP - Aliancia za Slovensko 13. novembra v Ružomberku. Memorandum obsahuje 15 bodov, ktoré chcú strany presadzovať. Sú medzi nimi aj obnova štátnej suverenity, potravinovej sebestačnosti, návrat strategických podnikov do rúk štátu či zriadenie jednej zdravotnej poisťovne.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá