Nedbanlivec, ktorý nepomohol? Kapitána zo zrážky lodí obžalovali

Budapeštianska prokuratúra VI.-VII. obvodu vzniesla obžalobu voči ukrajinskému kapitánovi lode Viking Sigyn Jurijovi C., ktorý podľa spisu obžaloby spôsobil v máji v Budapešti tragickú zrážku tohto výletného plavidla s maďarskou vyhliadkovou loďou Hableány.

Informovala o tom na svojej internetovej stránke komerčná televízia ATV, podľa ktorej sa tento 64-ročný muž bude musieť pred súd postaviť pre prečin ohrozenia vodnej dopravy z nedbanlivosti s následkom hromadnej nehody a pre trestný čin 35-násobného neposkytnutia pomoci. Prokurátor navrhol súdu pre obvineného trest odňatia slobody na deväť rokov a zároveň deväťročný zákaz riadenia lodí v prípade, ak sa na prípravnom súdnom pojednávaní kapitán prizná k činu a vzdá sa práva na súdne pojednávanie.

Maďarskí kriminalisti 15. októbra oznámili, že ukončili vyšetrovanie nehody, ktorá si vyžiadala 27 ľudských životov, pričom jedna Kórejčanka je stále nezvestná. Kriminalisti vypočuli 109 svedkov, zhabali 133 kusov dôkazov a vyhotovili 300 videozáznamov a vyše 4000 fotografií. Vyšetrovanie, na ktorom spolupracovalo 22 tlmočníkov, trvalo 135 dní.

Vyhliadková loď Hableány sa v tragický večer 29. mája plavila s 33 Kórejčanmi a dvojčlennou posádkou na palube, z nich nehodu medzi piliermi Margitinho mosta prežili iba siedmi turisti. Z 28 obetí, vrátane dvojčlennej maďarskej posádky, do dnešného dňa nenašli 40-ročnú ženu, po ktorej mesiace intenzívne pátrali na viacerých úsekoch Dunaja.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá