Multikoalícia či pád vlády. Danko zhodnotil, čo hrozí po voľbách

Multikoalícia či pád vlády. Danko zhodnotil, čo hrozí po voľbách
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Situácia v slovenskej politike je ťažká na vládnutie. Myslí si to predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Po parlamentných voľbách podľa neho hrozí multikoalícia a pre nestabilitu politických strán v nej aj pád vlády.

Danko: Opozícia prezlieka kabáty

V rozhovore pre TASR povedal, že nemá v budúcnosti záujem sedieť za stolom s lídrami SaS, OĽANO či Sme rodina. Otázne je podľa neho aj to, aký bude Smer-SD na čele s premiérom Petrom Pellegrinim. "Ako chcete s človekom, ktorému sa vždy rozpadá politický klub, vládnuť," podotkol Danko v súvislosti s lídrom OĽANO Igorom Matovičom. V tejto súvislosti poukázal aj na odchod viacerých poslancov z klubu SaS. Aj to podľa neho môže nasvedčovať, že by takéto strany mohli v budúcnosti položiť vládu. "Takmer celá opozícia sú 'prezliekači' kabátov," dodal.

Danko tiež v tejto súvislosti poukázal na konflikt predsedu Smeru-SD Roberta Fica s premiérom Pellegrinim. "Ja som počas septembra videl, že kým Pellegrini nemal istotu, že bude lídrom kandidátky, to napätie bolo veľké," tvrdí. Dodal, že si nie je istý, aký bude Smer-SD do budúcna a nevie ani to, či sa s Pellegrinim na čele nezmení aj ich hodnotová orientácia. "Ak by Pellegrini otváral otázky, s ktorými SNS má problém, tak je to jednoducho problém. Samozrejme, neviem ani, akú politickú moc si dohodnú, musíme počkať na voľby," povedal.

SNS je vraj stabilná

Danko nateraz však nechce hovoriť o tom, s kým by do koalície po voľbách išiel. Hovoriť chce skôr s voličmi o tom, čo SNS dokázala urobiť za posledné roky pre ľudí. "V každej spoločenskej sfére sme pomohli. Ľudia o tom nevedia. Keď sa ma pýtajú, čo sme urobili a ja im to vysvetľujem, tak som prekvapený, že to nespájajú s tým, čo majú v peňaženkách," hovorí šéf národniarov.

V súvislosti s prioritami strany poukázal na to, že SNS bola a bude napríklad proti Istanbulskému dohovoru a je za reformu EÚ. Treba sa podľa neho baviť aj o spolupráci európskych armád či o rozširovaní Únie o krajiny západného Balkánu. Naďalej odmieta napríklad tému adopcií detí homosexuálmi. Voliči si podľa neho musia uvedomiť, že treba voliť stabilné strany, ktorým neodchádzajú členovia. V opačnom prípade vidí Danko garanciu predčasných volieb.

SNS je podľa neho schopná vládnuť a verí, že Slováci si uvedomia, že tou zdravou strednou cestou môže byť práve jeho strana. "Keď to nebude teraz, tak to môže byť o štyri roky. Nedá sa žiť v tom, že každý tu je individualista a exhibicionista a každý si robí čo chce," skonštatoval. Zdôraznil tiež, že je hrdý na stabilitu SNS, pretože im z klubu neodišiel ani jeden poslanec. "U nás sú férové pravidlá. U nás platí, že držíme pokope," tvrdí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá