Kiskovci aj SaS idú do volieb samostatne, opozícia sa nedohodla

TA3 TASR
21.11.2019 16:55

Opozícia sa pár dní pred uzatvorením kandidátok nedohodla na spoločnej kandidátke a do parlamentných volieb idú napokon samostatne aj kiskovci aj sulíkovci. Rokovali lídri Za ľudí, SaS a PS/Spolu Andrej Kiska, Richard Sulík, Michal Truban a Miroslav Beblavý. Exprezident Kiska podľa PS/Spolu odmietol rôzne varianty koalície.

Kiska: 76 poslancov je lepších ako jedna koalícia

Lídri opozičných strán sa vo štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli. "Andrej Kiska odmietol štvor- aj päťkoalíciu," povedala hovorkyňa koalície Progresívne Slovensko/Spolu Silvia Hudáčková. Niektorí z lídrov si zvolali k téme aj tlačové brífingy. Zástupcovia KDH uviedli, že sa rokovaní o možnej koalícii nezúčastňujú a naďalej platí víkendové rozhodnutie vedenia strany o samostatnom postupe do volieb. 

K (ne)dohode sa na tlačovej besede vyjadrili aj v strane Za ľudí. Andrej Kiska uviedol, že strana Za ľudí sa po rozhovoroch, ktoré trvali mesiace, rozhodla, že do volieb pôjde samostatne. Koalície podľa neho majú zmysel vtedy, ak by súčet strán, ktoré by sa spojili, bol väčší, ako ich súčet samostatne. Podľa Kisku je dôležitejšie, aby bolo po voľbách 76 miest v parlamente, ako mať jednu veľkú stranu, ktorá by vyhrala voľby, ale zostala by osamotená.

Dúfa, že voľby o sto dní dopadnú dobre. Varoval však, že vládna strana Smer je pripravená "vládnuť s fašistami". Podľa Kisku sme svedkami "hádam najdrahšej predvolebnej kampane v dejinách SR". Kiska je presvedčený, že na porážku Smeru a "fašistov" sa musí vytvoriť "jasná a silná alternatíva opozičných strán".

Po Kiskovi zvolala tlačovú besedu aj SaS Richarda Sulíka, ktorá sa podľa prieskumov v poslednej dobe pohybuje na hrane zvoliteľnosti. Sulík potvrdil, že po neúspechu rokovaní pôjde do volieb samostatne aj jeho strana.

"Za SaS chcem vyhlásiť, že sme urobili všetko pre to, aby sa demokratická opozícia spojila už pred voľbami. Pred mesiacom Kiska navrhol vytvoriť širokú predvolebnú koalíciu, možnosť sa naskytla dnes. Po stretnutí s Andrejom Kiskom musím konštatovať, že definitívne zavrhol možnosť vzniku štvorkoalície aj päť koalície. Potvrdzujem, že SaS pôjde samostatne, sme pripravení, máme najlepší program," povedal na tlačovej besede Sulík a dodal, že nemá obavy o ich spoločné vzťahy. "Nemám obavy, že by to vzťahy zhoršilo, som presvedčený, že po voľbách zostavíme slušnú pravicovú vládu," vyhlásil líder SaS.

Matovič: Mohla vzniknúť rozumná koalícia

Prvé reakcie na fiasko rokovaní na seba nenechali dlho čakať. "Ak prvého marca budete chcieť, aby to bol len prvý apríl, adresujte vaše výčitky anjelom. Premrhaná šanca," reagovala europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

"
Z toho čo viem, je zrejmé, že Niekto prišiel s postojom, že pôjde do koalície, len, ak sa spoja dokopy v jednej koalícii všetky strany demokratickej opozície," uviedol zas na Facebooku líder OĽANO Igor Matovič. Považuje to za "hlúpy nápad". "Mrzí ma, že Niekto takto úmyselne sabotoval návrh na rozumnú koalíciu, ktorá mohla vzniknúť," dodal Matovič.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok