Najvyšší súd rozhodol o treťom aktérovi nástenkového tendra

Najvyšší súd rozhodol o treťom aktérovi nástenkového tendra
Zdroj foto: TASR/Marko Erd (ilu)
Na trojročný podmienečný trest so štvorročným odkladom odsúdil senát Najvyššieho súdu Zdenku Kudláčovú, obžalovanú v kauze nástenkového tendra. Zároveň jej NS udelil peňažný trest vo výške 6000 eur. V kauze už odsúdili na dlhoročné tresty dvoch bývalých ministrov.

Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli obaja odsúdení ministri za SNS. Jediným záujemcom, a teda aj víťazom tendra, bolo konzorcium firiem Avocat a Zamedia, obe boli blízke vtedajšiemu šéfovi koaličnej SNS Jánovi Slotovi. Škoda, ktorá vznikla štátu pri tendri, dosiahla podľa prvostupňového súdu približne 12,7 milióna eur.

Na rovnaký trest ju odsúdil Špecializovaný trestný súd 10. apríla tohto roka. NS SR skonštatoval, že ŠTS vyhodnotil dôkazy správne a vina referentky pre verejné obstarávanie bola preukázaná. Zamietol teda nielen jej odvolanie, ale aj odvolanie prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry.

Súd nenašiel žiadne pochybenia, ktoré by mohli by viesť k tomu, že počítačové údaje Kudláčovej boli zaistené nezákonným spôsobom. NS SR čiastočne vyhovel odvolaniu prokurátorky, v tom, že nie je pravda, že by Kudláčová pomohla pri odhalení trestnej činnosti. Kudláčová nemôže vykonávať akúkoľvek činnosť v súvislosti s verejným obstarávaním počas štyroch rokov. "Obžalovaná bola úplne na konci tohto reťazca," uviedol mimo iného predseda senátu NS SR. Verdikt senátu je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať.

NS SR pre kauzu nástenkového tendra v novembri minulého roka právoplatne odsúdil bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Janušek dostal 11 rokov a Štefanov deväť. Súd ich uznal vinnými z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. V prípade Zdenky Kudláčovej však vec vrátil prvostupňovému súdu, aby ju opätovne prerokoval a nanovo rozhodol.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá