Zistili, prečo sa visutý most zrútil. Starosta hovorí o extréme

19.11.2019 10:04

Príčinou zrútenia mosta ponad rieku Tarn na juhu Francúzska bolo zrejme prekročenie maximálnej prípustnej hmotnosti vozidla, ktorá bola stanovená na 19 ton. Informoval o tom spravodajský portál LCI s odvolaním na Erica Ogeta, starostu priľahlej obce Mirepoix-sur-Tarn.

Zistili, prečo sa visutý most zrútil. Starosta hovorí o extréme
SITA/AP

Mal viac ako 40 ton

Podľa neho prechádzal cez most kamión s hmotnosťou viac ako 40 ton, keďže prevážal stavebný mechanizmus. Starosta uviedol, že aj v minulosti prechádzali po moste autá s ťažším nákladom, ako bola povolená hmotnosť, ale nikdy to nebol "takýto extrém". Dodal pritom, že vodič kamiónu pochádzal z priľahlej obce, takže špecifiká mosta musel poznať. Portál LCI dodal, že presná hmotnosť kamióna bude známa až po jeho vytiahnutí z rieky. Kamión je v hĺbke asi tri metre. Jeho vytiahnutie z koryta rieky komplikuje silný prúd vody a jej brehy.

Starosta vylúčil hypotézu, že zrútenie mosta spôsobil jeho zlý technický stav. Rovnaký názor prezentovala aj štátna tajomníčka ministerstva pre ekologickú transformáciu Emmanuelle Wargonová, ktorá má na starosti problematiku dopravy. Potvrdila, že stav mosta bol nedávno dôkladne skontrolovaný, a dodala, že kontroly i údržba boli pravidelné.

Zahynulo 15-ročné dievča a vodič kamióna

Kovový visutý most spájal mestá Mirepoix-sur-Tarn a Bessieres, ktoré ležia približne 30 kilometrov severne od Toulouse. Zrútil sa v pondelok krátko po 08.15 h SEČ z 19-metrovej výšky do rieky Tarn. Do rieky sa zrútili dve vozidlá, ktoré boli v tom čase na moste - spomínaný kamión a osobné auto. Zahynulo dievča vo veku 15 rokov a vodič kamióna. Zranených bolo päť ľudí vrátane dvoch zasahujúcich hasičov.

Most bol postavený v roku 1935 a v roku 2003 na ňom prebiehali rozsiahle opravárenské práce. Portál France Info v pondelok uviedol, že posledná štátnym úradom vykonaná inšpekcia mostnej konštrukcie sa uskutočnila v roku 2017, pričom sa nenašli žiadne nedostatky. Regionálne úrady most naposledy kontrolovali vlani. Tohtoročná kontrola sa mala konať o niekoľko týždňov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok