Brexit dohnal muža na psychiatriu. Pozor na politické napätie

Brexit dohnal muža na psychiatriu. Pozor na politické napätie
Zdroj foto: SITA/AP
Odborný časopis British Medical Journal informoval o prípade muža, ktorého v súvislosti s brexitom postihla akútna psychóza. Je to dôkaz, že v čase zvýšeného politického napätia je nevyhnutné viac sledovať psychicky labilných ľudí, píše taliansky denník La Repubblica.

Až príliš skutočný stres

Spory okolo Brexitu, stret generácií, neustále sa striedajúce vlády. Čím viac sa zdá termín odchodu Británie z Európskej únie blízko, tým viac vyvoláva situácia autentickú kolektívnu psychózu. A stres začína byť pre niektorých poddaných Jej Veličenstva až príliš skutočný. Potvrdil to aj prípad, o ktorom informoval British Medical Journal, a v ktorom išlo o akútnu psychózu v súvislosti s brexitom.

Muž bol pri prijatí do nemocnice zmätený, nepokojný a nedokázal reagovať či normálne komunikovať. Niekoľko hodín pred hospitalizáciou mal halucinácie a upadol do hlbokého stavu paranoje. Myslel si, že ho sledujú, že ho chce ktosi zavraždiť, ale aj, že je priamym účastníkom diskusií, ktoré počul v rádiu a televízii.

Bola to typická psychotická kríza. V rodine podľa ošetrujúceho lekára nebol predtým žiadny prípad duševnej choroby, pacient však prežil podobný, hoci oveľa menej závažný stav, keď bol vystavený ťažkému stresu v zamestnaní niekoľko rokov predtým. Okrem toho, pri brexitových udalostiach prežíval zároveň tlak v rodine aj v práci, ako potvrdila jeho manželka. Po oznámení výsledkov hlasovania o odchode Británie z Únie sa muž začal obávať o svoj život a spustila sa uňho obsesia v súvislosti s incidentmi s rasovým pozadím.

Antidepresíva pre Britániu

Po hospitalizácii dostal muž upokojujúce lieky a predpísali mu antipsychotiká na tri týždne. Po dvoch týždňoch v nemocnici sa mohol vrátiť domov, našťastie už žiadne príznaky duševnej choroby neprejavoval. Prípad mal teda šťastný koniec. Lekári však odporúčajú, aby sme si v období vypätej politickej situácie viac všímali psychicky labilné osoby. Včasná diagnóza je kľúčová.

Podobné psychické krízy majú často pôvod v období kulminujúceho stresu. A že brexit je pre Britov stresujúci, je viac než jasné. Prieskumy ukazujú, že odchádzanie Británie z EÚ je najmä pre mladých Britov častým zdrojom úzkosti. V dôsledku brexitu v Británii dokonca rastie užívanie antidepresív, píše La Repubblica.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá